fot. PAP/Mateusz Marek

Prof. P. Czarnek: Od września powrót do nauki stacjonarnej w szkołach 

Od września dzieci wrócą do nauczania stacjonarnego w szkołach – zapewnił prof. Przemysław Czarnek. Szkoły w większości są już gotowe na przyjęcie uczniów.

Do rozpoczęcia roku szkolnego jeszcze dwa tygodnie. Dzieci i młodzież w najlepsze wypoczywają i korzystają z uroków lata. Resort edukacji i nauki przekonuje, że uczniowie wrócą do szkół 1 września.

– Nic się nie zmienia, wracamy w stacjonarnie do szkół 1 września, już za dwa tygodnie – zapewnił Przemysław Czarnek.

Szkoły są już gotowe na powrót uczniów.

– Jeżeli chodzi o metody pracy, o narzędzia tikowe i kwestie sprzętowe to mamy już wszystko przygotowane i wiemy, że to działa i czekamy na uczniów – powiedział Jakub Gorski, dyrektor szkoły i przedszkola Lokomotywa w Sopocie.

Przeszkodą może być czwarta fala epidemii koronawirusa. Ta najprawdopodobniej nadejdzie, jednak jak na razie nie ma co siać paniki.

– To jest bardziej apel do rodziców i opiekunów, szykujmy się do tego 1 września, wykorzystujmy „300 plus”, tę wyprawkę, która jest nowością za rządów PiS. Wcześniej tego nie było – mówił prof. Przemysław Czarnek.

Szkoły wprowadzają większe środki bezpieczeństwa przeciwko COVID-19.

– Od strony sanitarnej będą wykorzystywane generatory ozonu, będzie dezynfekcja, będziemy dzielili szkołę na strefy, żeby zmniejszyć możliwość kontaktu między dziećmi – poinformował Jakub Gorski.

Problemem może się jednak okazać lęk uczniów przed powrotem do szkoły po tak długiej przerwie w nauce. Szkoły gwarantują uczniom wsparcie psychologiczne. Jednak najważniejszą rolę pełnią rodzice.

– Żeby dużo czasu spędzać ze swoimi dziećmi, żeby czytać im, przebywać z nimi, rozmawiać z nimi. Dzieci, które czują wsparcie w swojej rodzinie, takie dzieci będą też w szkole dobrze funkcjonować – akcentował Filip Muszyński, wicedyrektor SP Iskry we Wrocławiu.

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało także o nowym kanonie lektur. Część z nich obowiązywać będzie już od tego roku szkolnego.

– Zespół ekspertów powołany przez ministra edukacji, który przeanalizował kanon lektur, i tych obowiązkowych, i tych uzupełniających, zaproponował pewne ruchy w tym kanonie lektur i ja na tę propozycję przystałem – podkreślił prof. Przemysław Czarnek.

Nowy wykaz lektur zawiera m.in. dzieła św. Jana Pawła II, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego czy Zofii Kossak-Szczuckiej. Lektury te zostały zaproponowane ministrowi edukacji przez zespół ekspertów przy resorcie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl