fot. facebook.com/wojewodaCzarnek

[TYLKO U NAS] Min. P. Czarnek: Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe wzmacnia narzędzia wykorzystywane przez kuratorów oświaty

Nie wprowadzamy nic nowego, jeśli chodzi o rolę oraz zadania kuratora oświaty. Wzmacniamy narzędzia po to, by nadzór pedagogiczny był rzeczywiście nadzorem pedagogicznym nad wszystkim, co dzieje się w szkole – powiedział minister Przemysław Czarnek, szef resortu edukacji i nauki, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.

Sejm zajął się nowelizacją prawa oświatowego. Nowela ma między innymi chronić dzieci przed demoralizacją w szkołach. Rządowy projekt zmierza do wzmocnienia narzędzi kuratorów oświaty. [czytaj więcej]

– W polskim systemie oświaty mamy dwuwładzę – organ prowadzący (w większości jest to samorząd terytorialny) oraz organ nadzoru pedagogicznego. Pierwszy z nich zajmuje się infrastrukturą szkolną, czyli utrzymaniem szkół czy dowozem dzieci do placówek. Chodzi o wszystko, co interesuje społeczność lokalną. Natomiast drugi organ, czyli kurator oświaty oraz minister edukacji, zajmuje się treścią przekazywaną dzieciom i młodzieży w szkołach. (…) Obecnie w szkołach oprócz standardowych lekcji są organizowane zajęcia dodatkowe, podczas których czasem występuje demoralizująca pseudoedukacja seksualna, która robi dzieciom wodę z mózgu, serwując neomarksistowską treść – wskazał minister Przemysław Czarnek.

To sporadyczne przypadki, ale zdarzają się w największych miastach. Kurator oświaty do tej pory nie miał wpływu na to, jakie organizacje wchodzą do szkoły, a co za tym idzie – jaka treść będzie przedstawiana. W ustawie dodaliśmy więc dodatkowe narzędzie – kontynuował polityk.

– Narzędzie sprawi, że kurator oświaty będzie mógł otrzymać od wszystkich organizacji, które wchodzą do szkoły, materiały z treścią, jaka ma być przekazywana dzieciom, a w konsekwencji (jeśli będzie taka wola rodziców) zanegować wejście do placówki organizacji demoralizującej młodzież. Chcemy mieć w szkołach organizacje pozarządowe. One są potrzebne. Natomiast są sytuacje, w których musi nastąpić reakcja kuratora – zaznaczył gość TV Trwam.

Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe zawiera także zapisy dotyczące wpływu kuratora oświaty na sytuację, w jakiej dyrektor szkoły nie wykonuje zaleceń pokontrolnych organu nadzoru pedagogicznego.

– Jeśli dyrektor dalej nie będzie wykonywał zaleceń pokontrolnych w terminie, który został wskazany, kurator oświaty będzie miał prawo wskazać nowy termin na wykonanie zaleceń. Jeżeli ponownie nie zostanie to wykonane bez uzasadnienia, wtedy kurator będzie miał prawo wnioskowania do organu prowadzącego o odwołanie dyrektora szkoły w trybie natychmiastowym – wyjaśnił szef resortu edukacji.

Nie wprowadzamy nic nowego, jeśli chodzi o rolę oraz zadania kuratora oświaty. Wzmacniamy narzędzia po to, by nadzór pedagogiczny był rzeczywiście nadzorem pedagogicznym nad wszystkim, co dzieje się w szkole – dodał.

Niektórzy politycy opozycji, związki zawodowe i część samorządowców krytykują zmiany, opierając swoją argumentację na kłamstwie.

– Organizacje boją się, że nie wejdą do szkoły. Jeśli któraś z nich boi się przekazać materiały, które chce później serwować naszym dzieciom, to trafiliśmy w dziesiątkę, jeśli chodzi o przygotowane przepisy – podkreślił minister Przemysław Czarnek.

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl