fot. facebook.com/wojewodaCzarnek

Profesorowie wystosowali list otwarty do resortu edukacji i nauki w sprawie prof. Ewy Budzyńskiej

Profesorowie uczelni wyższych z całego kraju wystosowali list otwarty do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Bronią w nim prof. Ewy Budzyńskiej.

Prof. Ewa Budzyńska z Uniwersytetu Śląskiego została ukarana naganą przez komisję dyscyplinarną uczelni. Powodem były jej wypowiedzi dotyczące m.in.: definicji rodziny składającej się z mężczyzny i kobiety połączonych sakramentem małżeństwa oraz dzieci; czy słowa na temat eutanazji, którą profesor nazwała morderstwem.

W jej obronie stanął m.in. szef resortu edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

„Nauczyciel akademicki ma prawo do wyrażania swoich przekonań światopoglądowych, filozoficznych i religijnych w życiu publicznym. Konstytucja RP wyraźnie gwarantuje to każdemu. Jeżeli słyszymy, że prof. Budzyńska została ukarana, ponieważ przekazywała studentom swój światopogląd, to odpowiadam, że nauczyciel akademicki jest od tego, aby uczyć, czyli również przekazywać swój pogląd na daną sprawę. Jak można zostać za coś takiego ukaranym? Przecież to jest skandal” – oznajmił dr hab. Przemysław Czarnek.

Wypowiedź ministra edukacji i nauki zacytowali profesorowie, którzy podpisali się pod listem otwartym do dr. hab. Przemysława Czarnka w obronie prof. Ewy Budzyńskiej. Wśród profesorów są m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Polak z UMK i prof. Jan Żaryn z UKSW. Profesorowie zaapelowali o dalsze monitorowanie sprawy, a także o wprowadzenie rozwiązań prawnych „wzmacniających zasadę wolności słowa na polskich uczelniach”.

„Dziękuję za ten ważny głos. Nauczyciel akademicki ma prawo do wyrażania swoich przekonań światopoglądowych, filozoficznych i religijnych w życiu publicznym” – napisał w odpowiedzi mi. Przemysław Czarnek.

Resort edukacji i nauki przygotował pakiet rozwiązań prawnych, które mają gwarantować swobodę wypowiedzi naukowcom, by nie byli karani za poglądy konserwatywne.

TV Trwam News

drukuj