fot. www.gov.pl

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przychylnie patrzy na Krajowy Plan Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy jest potrzebny i większość jego założeń przyczyni się do rozwoju Polski – to stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. dokumentu. Konsultacje Krajowego Planu Odbudowy potrwają do piątku.

Związek zaznacza, że choć nie wszystkie obszary Planu, które zostały narzucone przez KE, odpowiadają potrzebom Polski, to realizacja KPO powinna wpłynąć na poprawę sytuacji gospodarczej naszego kraju po pandemii. Według ZPP z punktu widzenia Polski naistotniejsze są wydatki w sektorze publicznym: służba zdrowia, szkolnictwo i cyfryzacja. Jako potencjalne zagrożenia Związek wskazuje przekazanie ogromnych środków bez reform strukturalnych. W przypadku ochrony zdrowia to działanie bezcelowe. Na poziomie diagnozy KPO jest planem bardzo trafnym, jednak organizacja wyraża obawy, czy uda się wdrożyć założenia dokumentu. Według ZPP zabrakło odniesienia do wyzwań związanych z demografią, strategicznego projektu, jakim jest Centralny Port Komunikacyjny oraz zwiększania wolności gospodarczej.

Mimo to Polska powinna opowiedzieć się na Funduszem Odbudowy – podkreślił prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezary Kaźmierczak.

– Będziemy naciskać i lobbować korekty, o których była mowa. Uważamy, że taka ilość pieniędzy, którą Polska ma otrzymać, będzie bardzo korzystna dla rozwoju naszego kraju. Nawet z niektórymi wadami i narzuconymi przez UE obszarami, na które pieniądze muszą być wydane. Program jest korzystny dla Polski korzystny – powiedział Cezary Kaźmierczak.

W ramach Funduszu Odbudowy Polska otrzyma 58 mld euro. Gotowy projekt KPO, który pozwoli sięgnąć po środki, musimy przekazać KE do końca kwietnia.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj