fot. pixabay.com

MRPiT zaprezentuje założenia Polityki Przemysłowej Polski

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przedstawi dziś założenia nowej Polityki Przemysłowej Polski. Ma ona przyczynić się do rozwoju przemysłu, uodpornić go na kryzysy oraz wzmocnić polski eksport i obecność polskich firm na globalnych rynkach. „Dużą część grantów zgarniały dotychczas zagraniczne korporacje” – podkreślił Cezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Według zapowiedzi realizacji Polityki Przemysłowej Polski mają służyć m.in.: deregulacja przepisów, kontrakty branżowe, polityka zakupowa czy sektorowe programy B+R.

– Oczekiwania biznesu są tu dość jednoznaczne – deregulacja, uproszczenie przepisów. Jeśli natomiast chodzi o politykę państwową w tym zakresie, rząd powinien skupić się na 3-5 obszarach, które polski podatnik będzie wspierał. To miałoby sens, ponieważ wówczas buduje się kompetencje, specjalizację narodową. Dotychczasowa polityka była – mówiąc delikatnie – bardzo zła, gdyż pieniądze rozdawano „na lewo i na prawo”, nie patrząc w jakich branżach one lądują. To był bardzo poważny problem. Dużą część tych grantów zgarniały zagraniczne korporacje – wskazał Cezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Polityka Przemysłowa Polski to dokument strategiczny, który powstał w 2021 roku w ramach szerokich konsultacji branżowych oraz przy udziale przedstawicieli przemysłu i ekspertów.

RIRM

drukuj