fot. pixabay.com

11 czerwca nastąpi ponowne poświęcenie Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

W najbliższy piątek, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, ks. abp Stanisław Gądecki dokona ponownego uroczystego aktu poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

27 lipca 1920 roku, kiedy rodziła się polska państwowość, księża biskupi na Jasnej Górze dokonali poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Akt ponowiono rok później w Krakowie, w  Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, która powstała jako wotum narodu polskiego za odzyskaną niepodległość.

– Do aktu doszło 3 czerwca 1921 roku. Został on odczytany przez ówczesnego prymasa, ks. Edmunda Dalbora – poinformował we wtorek o. dr Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

W tym roku mija dokładnie 100 lat od tego wydarzenia. Dlatego w najbliższy piątek w Krakowie ks. abp Stanisław Gądecki, wraz z całym episkopatem, dokona ponownego aktu poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Składać się on będzie z trzech elementów.

– Najpierw podziękowanie Panu Jezusowi za opiekę i dar wolności. Następnie przeproszenie za grzechy jako duchowe zadośćuczynienie. A na koniec prośba o umocnienie wiary i miłości, aby zachować wierność Ewangelii – wyjaśnił ks. abp Stanisław Gądecki.

W szerzenie kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa od samego początku zaangażowani byli oo. jezuici.

– W 2021 roku, kiedy następuje 100. rocznica od poświęcenia, chcieliśmy, aby jubileusz uczcić nie tylko powtórzeniem aktu, ale nawiązać do wielkiej pracy formacyjnej, ażeby cały naród na nowo zwrócił się do Najświętszego Serca Pana Jezusa – powiedział prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, o. Jarosław Paszyński.

Kult Serca Bożego to kult Bożej miłości – zaznaczył dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy, o. Robert Więcek.

– Pius X mówi, że kult Bożego Serca jest streszczeniem całej religii. Pius XII podkreśla, że kult jest doskonale zharmonizowany z istotą chrześcijaństwa – wskazał o. Robert Więcek.

Jan Paweł II z kolei mówił, że teologia Serca Bożego jest programem życia. Ponowny akt poświecenia odczytany zostanie w piątek  podczas Mszy św. o godz. 18.00 w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. W Eucharystii wezmą udział księża biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w  dniach od 11 do 12 czerwca na terenie archidiecezji krakowskiej.

 

TV Trwam News

drukuj