fot. https://twitter.com/KarolDarmoros

Wspomnienia i relacje świadków historii w przystępnej i atrakcyjnej formie – IPN zainaugurował działanie nowego portalu „Opowiedziane”

To wyjątkowe archiwum historii mówionej IPN. Serwis można znaleźć pod adresem [opowiedziane.ipn.gov.pl]. Na portalu znajdziemy relacje obejmujące tematyką okres od dwudziestolecia międzywojennego do obalenia komunizmu.

O swoich doświadczeniach opowiadają świadkowie historii publicznie znani i nieznani, wojskowi i sanitariuszki, żołnierze i oficerowie, ratujący i uratowani, robotnicy i artyści, przywódcy opozycji antykomunistycznej i anonimowi dotychczas drukarze.

Wśród świadków historii są m.in. Mieczysław Kurek – łagiernik, syn legionisty, żołnierza wojny polsko-bolszewickiej, zamordowanego w 1940 r. przez sowietów oraz Zofia Majewska – świadek Rzezi Woli, więźniarka obozów koncentracyjnych Auschwitz oraz Bergen-Belsen.

Historia mówiona ma dużą zaletę – trafia do nas mocniej, bo częściej dotyczy też spraw codziennych – mówi Adam Hlebowicz, szef Biura Edukacji Narodowej IPN.

– Za pomocą portalu [opowiedziane.gov.pl] te relacje i nasze zasoby zaczynamy Państwu, światu i wszystkim chętnym pokazywać. Chcemy ten projekt rozwijać. Jesteśmy dumni z tego, że portal teraz wszystkim przekazujemy. Mamy nadzieję, że będzie to też zachęta do pobudzenia innych świadków, aby składali swoje świadectwa u nas. Niektórzy mówią, że historia mówiona jest historią, która nigdy się nie kończy i rzeczywiście coś w tym jest, bo do każdej historii możemy dodać kolejną – podkreślił Adam Hlebowicz.

Na portalu znajdziemy nie tylko relacje świadków historii, ale także ich obszerne biogramy.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl