IPN zakończył poszukiwania archeologiczne w Gdańsku

Szczątki 13 więźniów, najprawdopodobniej ofiar stalinizmu, znaleźli specjaliści IPN na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku – poinformował prof. Krzysztof Szwagrzyk. IPN zakończył poszukiwania archeologiczne w tym miejscu. Teraz zostaną przeprowadzone badania genetyczne.

Badacze IPN dysponują materiałem DNA, który pozwoli na identyfikację odnalezionych szkieletów – najprawdopodobniej ofiar komunizmu z lat 40. Dwa ze znalezionych szkieletów mają przestrzelone czaszki. To szczątki kobiety i mężczyzny, być może należą one do Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

Prace archeologów już się zakończyły, teraz czas na genetyków – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierujący pracami.

– Dziś zakończyliśmy prace poszukiwawczo-archeologiczne na cmentarzu garnizonowym przy ul. Giełguda w Gdańsku. Mam świadomość jakie są oczekiwania społeczne. Każdy chciałby, aby można było stwierdzić możliwie szybko, że są to szczątki „Inki” jak i „Zagończyka”. Dopóki nie mamy wyników badań genetycznych będę ostrożny w formułowaniu takiej tezy – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Wyniki badań DNA będą znane najwcześniej za kilkanaście tygodni. Wtedy zapadnie decyzja o ponownym pochówku tych osób.

Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, sanitariuszka i łączniczka AK, oraz Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk” zostali rozstrzelani i dobici strzałami w głowę w 1946 r. w gdańskim więzieniu. Ich ciała pogrzebano w nieznanym miejscu. Na terenie gdańskiej nekropolii tuż po wojnie grzebano skazanych na śmierć za działalność w AK i podobnych organizacjach.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl