fot. PAP/Marcin Obara

Senackie komisje dyskutują nt. Krajowego Planu Odbudowy

Senatorowie z komisji infrastruktury oraz gospodarki narodowej rozmawiają dziś na temat Krajowego Planu Odbudowy. Na pytania parlamentarzystów odpowiada wiceminister funduszy i polityki regionalej, Waldemar Buda.

Do 2 kwietnia potrwają konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. Debatę o planie w czasie posiedzenia senackich komisji można potraktować jako element konsultacji.

KPO to odpowiedź na spowolnienie gospodarcze wywołane pandemią. Unia Europejska w rozporządzeniu dot. Planu zawarła wskazanie, że środki z niego mają pozwolić na zreformowanie tych sektorów, które najpilniej tego wymagają.

Polski rząd wyznaczył główne obszary, w których będa inwestowane pieniądze. To m.in. poprawa jakości służby zdrowia, zielona energia oraz inteligentna mobilność.

Cele szczegółowe są wypracowywane w ramach szerokich konsultacji. Jednak już latem rozpoczęliśmy rozmowy m.in. z samorządami – powiedział w Senacie wiceminister funduszy, Waldemar Buda.

Na podstawie rozmów wypracowano, jak określił polityk, wiązki projektów.

– W lipcu i sierpniu zbieraliśmy zapotrzebowania, badaliśmy różne instytucje – w szczególności samorządowe, partnerów społecznych czy gospodarczych – pod kątem potrzeb. Wysyłaliśmy zapytania do urzędów marszałkowskich, prosiliśmy o zebranie informacji z regionu. Samorządy samodzielnie składały takie uwagi. Spłynęło do nas ponad 1200 projektów. To był papierek lakmusowy potrzeb tego, co jest w kraju najważniejsze, co dotyka społeczność – powiedział wiceminister Waldemar Buda.

Polska ma czas do końca kwietnia na przekazanie KPO Komisji Europejskiej. Na zaakceptowanie planu KE ma dwa miesiące.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj