fot. PAP/EPA

Kreml: W. Putin gotów jest na rozmowę z J. Bidenem w dogodnym czasie

Prezydent Rosji Władimir Putin gotów jest rozmawiać z Joe Bidenem w dogodnym dla przywódcy USA terminie np. w formacie wideokonferencji – powiedział w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zaznaczył, że Rosja przekazała stosowną propozycję kanałami dyplomatycznymi.

” Władimir Putin powiedział (proponując w czwartek rozmowę z Bidenem – PAP) o piątku albo o poniedziałku, dlatego, że w weekend sam nie będzie mógł. Pozostaje opcja z poniedziałkiem lub jakiegokolwiek innego terminu, dogodnego dla prezydenta USA” – powiedział Dmitrij Pieskow.

Zauważył, że poprzednia rozmowa telefoniczna prezydentów odbyła się z inicjatywy strony amerykańskiej. Teraz strona rosyjska występuje z inicjatywą, przekazuje ją kanałami dyplomatycznymi i będzie czekać na odpowiedź – powiedział.

Zaznaczył, że „brak odpowiedzi jest ogólnie mówiąc odmową” takich kontaktów.

Jak wyjaśnił rzecznik Kremla, Władimir Putin wolałby rozmowę z Joe Bidenem przez połączenie wideo. Dmitrij Pieskow wypowiedział się przeciwko określaniu tej rozmowy jako debaty. Władimir Putin – zaznaczył – zaproponował kontynuowanie dialogu – „na żywo, bowiem padły pewne wypowiedzi, dość precedensowe”.

„Władimir Putin zaproponował omówienie tej sytuacji po to, aby nie pozwolić, by takie wypowiedzi zaszkodziły ostatecznie relacjom, które i tak są w opłakanym stanie” – dodał Dmitrij Pieskow.

Argumentował, że „słowa były dość bezprecedensowe i wobec tego nie należy wykluczać bezprecedensowych formatów komunikacji”.

Mówiąc o możliwych pytaniach rosyjskiego prezydenta do Joe Bidena, Dmitrij Pieskow zaznaczył, że dwaj przywódcy „na pewno mają do siebie wiele pytań”. Są pytania „związane z relacjami dwustronnymi, z tym jak je dalej budować; pytania związane z ciągłymi bezpodstawnymi oskarżeniami wobec Rosji o wszystko, co możliwe” – mówił przedstawiciel Kremla.

Władimir Putin zaproponował w czwartek Joe Bidenowi przeprowadzenie w najbliższych dniach otwartej rozmowy na żywo przez internet. Prezydent USA nie ustosunkował się do propozycji.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że „prezydent USA Joe Biden i prezydent Rosji Władimir Putin bez wątpienia mają różne poglądy dotyczące ich krajów i sposobu podejścia do wielu problemów na świecie, ale zgadzają się, że trzeba szukać sposobów na wzajemną współpracę.” Wyjaśniła także, iż w piątek Biden będzie przebywał w stanie Georgia, gdzie ma zaplanowanych wiele zajęć i z pewnością nie będzie miał czasu na rozmowę z Władimirem Putinem.

PAP

drukuj