fot. PAP/EPA

Berlin: dziś spotkanie Merkel-Putin

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma się dziś spotkać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Tematem rozmów w Berlinie ma być m.in. kontrowersyjna inwestycja Nord Steram 2, której sprzeciwiają się Polska, czy Ukraina.

O spotkaniu obu przywódców pisał Politico. Według portalu kanclerz Merkel powinna „zatopić” Nord Stream 2.

„Zrezygnowanie z gazociągu, byłoby opowiedzeniem się po dobrej stronie historii przez Merkel” – wskazał portal.

Przełomu w tej sprawie nie spodziewa się poseł Maciej Małecki, szef sejmowej komisji energii i Skarbu Państwa.

– Nie spodziewam się, żeby kanclerz Angela Merkel do jakiegokolwiek zahamowania gazociągu Nord Stream 2. Gdyby kanclerz Merkel i Niemcy chciały chociaż w minimalnym stopniu zachowywać się solidarnie wobec państw Europy Środkowo-Wschodniej, projekt Nord Stream 2 już dawno zostałby zatopiony. Sama rozmowa, samo wprowadzenie Nord Steram 2 do rozmowy pomiędzy przywódcą Niemiec a przywódcą Rosji, pokazuje jak na dłoni, że nie jest to projekt biznesowy, lecz czysto polityczny. Nord Stream 2 uderza w bezpieczeństwo krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Nord Stream 2 narusza wolny rynek gazu w całej Europie – podkreśla Maciej Małecki.

Nord Stream 2 to projekt magistrali gazowej łączącej Rosję z Niemcami. Rury o długości 1 tys. 200 km będą biegły po dnie Morza bałtyckiego.

Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 r. W następnym roku Rosja zamierza znacznie ograniczyć przesyłanie gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Projektowi Nord Stream 2 sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie oraz Ukraina.

RIRM

drukuj