fot. PAP/EPA

Niemcy: Macron i Merkel chcą mapy drogowej dla reform w UE

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedzieli w poniedziałek w Berlinie stworzenie mapy drogowej dla reform Unii Europejskiej i strefy euro. Macron przyjechał do stolicy Niemiec dzień po objęciu urzędu.

W tym celu w lipcu po wyborach parlamentarnych we Francji ma odbyć się wspólne posiedzenie obu rządów – powiedziała Merkel na spotkaniu z dziennikarzami.

Uzgodniliśmy, że będziemy bardzo ściśle współpracować” – podkreśliła kanclerz i dodała, że Niemcom na dłuższą metę będzie dobrze się powodzić tylko wtedy, gdy Francja będzie silna.

Chcemy nadać relacjom nową dynamikę – powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

Jesteśmy przekonani, że powinniśmy obecnie zajmować się nie tylko wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, lecz musimy przede wszystkim zastanowić się, jak pogłębić i uczynić bardziej odporną na kryzysy i spójną pozostałą Wspólnotę i strefę euro” – mówiła niemiecka kanclerz. Jej zdaniem projekty niemiecko-francuskie mogą stanowić impuls dla zmian w całej Unii.

Merkel wymieniła politykę zagraniczną oraz politykę obronną jako dziedziny, gdzie Berlin i Paryż powinny ściśle współpracować.

Na pytanie, czy zamierza powrócić do polityki ścisłego sojuszu z Niemcami, Macron odpowiedział krótkim „tak”.

Europa znalazła się w historycznym momencie” – podkreślił Macron.

Zwrócił uwagę na wzrost nastrojów populistycznych we Francji i innych krajach Europy. „Potrzebny jest nowy start” – zaznaczył.

Za „wzruszające” uznał Macron serdeczne powitanie, zgotowane mu przez mieszkańców Berlina przed urzędem kanclerskim, gdzie odbyło się spotkanie z Merkel.

PAP/RIRM

drukuj