A. Szabaciuk: Unia Europejska powinna godzić interesy państw

Unia Europejska powinna koncentrować się na tym, żeby godzić interesy poszczególnych państw, a nie tworzyć rzekomo wspólną rację stanu – ocenia dr Andrzej Szabaciuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jutro w Bratysławie rozpoczyna się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Spotkanie 27 państw ma się koncentrować na przyszłości Unii.

Wczoraj szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wygłosił na forum europarlamentu doroczne przemówienie o stanie UE. Zaznaczył, że Unia Europejska nie jest w najlepszym stanie, a najbliższy rok będzie krytyczny dla jej jedności. Szef Komisji Europejskiej uważa, że zbyt często państwa unijne stawiają interesy narodowe na pierwszym miejscu.

Dr Andrzej Szabaciuk zwraca uwagę, że Unia powinna przede wszystkim być ciałem, które szuka kompromisu pomiędzy interesami poszczególnych krajów.

W tym momencie Unia Europejska powinna koncentrować się na tym, żeby w pewien sposób godzić interesy poszczególnych państw, a nie tworzyć rzekomo wspólną europejską rację stanu. Takiej racji stanu nigdy nie było i nie będzie. Każde państwo ma własne interesy i dąży do ich realizacji. Wykorzystuje do tego oczywiście struktury unijne i nie ma w tym nic złego. Polacy, Niemcy czy Francuzi mają swoje interesy w Unii, i Brytyjczycy też je mieli. Unia Europejska powinna być ciałem, które będzie starało się wypracować kompromis miedzy poszczególnymi interesami, a wmawiać poszczególnym państwom, że ich działania są egoistyczne, nacjonalistyczne i sprzeczne z interesem Unii – wskazuje dr Andrzej Szabaciuk.

Polski rząd oczekuje, że szczyt będzie pierwszym impulsem do wprowadzenia zmian w Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj