Premier Beata Szydło weźmie udział w szczycie UE-Unia Afrykańska

Premier Beata Szydło weźmie dziś udział w szczycie Unia Europejska–Unia Afrykańska. Wydarzenie odbywa się w Abidżanie w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej.

W spotkaniu uczestniczyć będzie 55 przywódców państw Afryki oraz 28 liderów europejskich. W sumie w szczycie weźmie udział ok. 5 tys. osób.

Głównymi tematami rozmów będą m.in. współpraca między dwoma kontynentami, a także problem migracji młodych osób z Afryki do Europy i kwestie bezpieczeństwa.

Zgodnie z zapowiedziami premier Beata Szydło ma wziąć udział w panelu dotyczącym bezpieczeństwa i polityki klimatycznej.

Szczyt może przynieść nowe rozwiązania w celu ograniczenia problemu migracji – powiedział europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

– Z UE płyną bardzo mocne sugestie, aby kraje afrykańskie korzystały ze środków, które wzmocnią ich rozwój. Najbardziej efektywna jest pomoc na miejscu. UE chce udostępnić do dyspozycji takie fundusze inwestycyjne dla krajów afrykańskich, pod warunkiem, że będą one wykorzystywane na przedsięwzięcia rozwojowe, choćby budowę infrastruktury. Jeżeli okaże się, że kraje afrykańskie się pod tym podpiszą, to być może nacisk na emigrację do Europy trochę zmaleje – wskazał Zbigniew Kuźmiuk.

W celu rozwiązania problemu migracji młodych osób z Afryki do Europy wprowadzono Europejski Fundusz Zrównoważonego Rozwoju.

Do 2020 r. ma on wynieść ponad 4 mld euro. Unijni politycy zakładają, że dzięki składkom państw członkowskich kwota wzrośnie dwukrotnie.

Piąty szczyt UE-UA podsumowuje wzajemne stosunki po dziesięciu latach od podpisania w Lizbonie strategii między kontynentami. Spotkanie zakończy się jutro.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl