fot. wikipedia.org

Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie

Polskie ofiary drugiej wojny światowej zostaną upamiętnione w Berlinie. W stolicy Niemiec powstanie pomnik i centrum edukacyjne.

Koncepcja powstania centrum historycznego narodziła się w 2017 roku. Pod koniec zeszłego roku tym pomysłem zajął się Bundestag. Teraz budowę potwierdza wstępna koncepcja monumentu wypracowana z przedstawicielami wszystkich niemieckich sił politycznych.

– Po raz pierwszy w koncepcji przedstawionej przez niemieckiego ministra spraw zagranicznych (…) w sposób jednoznaczny przesądza się budowę w Berlinie pomnika polskich ofiar II wojny światowej – poinformował Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Zgodnie z koncepcją obok pomnika powstanie także centrum edukacyjne. To szansa na rzetelne przedstawienie faktów historycznych z okresu II wojny światowej – zauważył wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

– Jak i również odpowiedzialności ze strony niemieckiej za ofiary na całym świecie, ale też – co nas szczególnie interesuje – ofiar po polskiej stronie – dodał.

Pojawiają się jednak obawy, że historia tam przedstawiana będzie odbiegać od faktów historycznych. Dlatego ważne jest, żeby polscy eksperci brali aktywny udział w powstaniu centrum.

 

TV Trwam News

drukuj