fot. janzaryn.pl

J. Żaryn: Dzisiejsza Rosja chce być kontynuatorką stalinowskiej wizji historii II WŚ

Dzisiejsza Rosja chce być kontynuatorką stalinowskiej wizji historii II wojny światowej – powiedział senator Jan Żaryn, historyk. Odniósł się w ten sposób do apelu Rady Federacji, która chce, aby Wladimir Putin nałożył sankcje na Polskę.

Izba wyższa parlamentu Rosji, Rada Federacji, zwróciła się dziś do prezydenta, by zlecił organom władz przedstawienie propozycji dotyczących możliwych „działań o charakterze ograniczającym” w sferach współpracy dwustronnej z Polską.

Jak napisano we wniosku, mogłoby one dotknąć m.in. polskich parlamentarzystów, którzy byli inicjatorami  ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Apel został przez Radę przyjęty jednomyślnie.

Senator Jan Żaryn w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja podkreślił, że rosyjska narracja jest nie do zaakceptowania przez polskie władze.

– Tej historii Polacy nie zmienią, ani nie dostosują się do sowieckiej narracji, w której istniała tylko jedna refleksja, że Armia Czerwona ze Stalinem na czele wyzwalała Europę spod dominacji faszyzmu. Ta narracja miała zarządzać umysłami głównie Europejczyków. My się z tym nie możemy zgodzić. Wszystko wskazuje na to, że Rosja chce być kontynuatorką stalinowskiej wizji historii II wojny światowej – powiedział parlamentarzysta.

Rosyjskie władze już wcześniej wyrażały oburzenie wobec przyjętych w Polsce przepisów o zakazie propagowania komunizmu.

Po podpisaniu ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę rosyjska Duma przyjęła apel, w którym określiła nowe regulacje jako „bluźnierczy akt”, który znieważa pamięć żołnierzy Armii Czerwonej.

RIRM

drukuj