fot. PAP/Paweł Supernak

Wicemin. W. Buda o realizacji KPO: Dla mnie jako wiceministra funduszy i polityki regionalnej te rozmowy są budujące

PiS i Lewica ma wiele zbieżnych punktów ws. realizacji Krajowego Planu Odbudowy. Chcemy wspólnie i transparentnie wydatkować środki w interesie ogółu – powiedział Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

W Sejmie odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i polityków  PiS-u z klubem Lewicy ws. Krajowego Planu Odbudowy.

Wiceminister Waldemar Buda przyznał, że dyskusja była merytoryczna. Jak zauważył, Lewica jako pierwszy klub przyniósł konkretne propozycje wpisujące się w KPO.

– Istotne jest to, że nie stawia się absurdalnych i niemożliwych do spełnienia na początku warunków i żądań, ale rzeczy, które są możliwe do wprowadzenia do Krajowego Planu Odbudowy. Ważne jest, by były to punkty możliwe do dyskusji z Komisją Europejską i realne do zrealizowania w ciągu najbliższych kilku lat. Jest to nie w interesie Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy, lecz przedsiębiorców i Polaków. […] Dla mnie jako wiceministra funduszy i polityki regionalnej te rozmowy są budujące. Wszystko wskazuje na to, że w wielu punktach mamy zbieżne podejście do tematów zarówno mieszkalnictwa, jak i szpitalnictwa powiatowego – powiedział wicemin. Waldemar Buda.

Przed południem zebrał się także rząd, aby po raz kolejny zająć się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększenia zasobów własnych UE.

Ratyfikacja tej decyzji przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy.

Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy. Dokument musi przygotować każde państwo członkowskie.

RIRM

drukuj