fot. https://twitter.com/MagdalenaGawin1

Rozwój ekonomiczny i infrastrukturalny przy poszanowaniu i zachowaniu dziedzictwa kulturowego

Polacy chcą rozwoju ekonomicznego i infrastrukturalnego przy poszanowaniu i zachowaniu dziedzictwa kulturowego – taki wniosek płynie z badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wyniki zaprezentowano podczas konferencji prasowej z udziałem Magdaleny Gawin, wiceminister kultury.

Badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut mają pokazać, jak Polacy patrzą na nasze dziedzictwo kulturowe i co można zrobić, aby zwiększać zainteresowanie tym tematem. Jak wskazuje wiceminister kultury Magdalena Gawin, na przestrzeni lat zmienia się stosunek Polaków do dziedzictwa kulturowego. W latach 90. najważniejszy był szybki rozwój i bogacenie się. Obecnie procesy te są uznawane za ważne, ale nie kosztem zabytków i dóbr kultury. Dla ponad 50 proc. respondentów spuścizna po przodkach jaką jest dziedzictwo to wartość bardzo ważna. Aż 71 proc. uczestników badania deklaruje, że wiedza o dziedzictwie jest potrzebna nowym pokoleniom – mówi Magdalena Gawin, wiceminister kultury.

– To jest bardzo wysoki wskaźnik, który pokazuje kierunek zmian, w którym podąża polskie społeczeństwo. Zdecydowana większość opowiada się za zachowaniem dziedzictwa. Na przykład podczas badań przeprowadzonych wśród mieszkańców Gdańska na temat Stoczni Gdańskiej bardzo wysoki wskaźnik respondentów opowiadało się za tym, żeby teren Stoczni został zagospodarowany, ale jednocześnie przy zachowaniu istniejącego dziedzictwa. Według Polaków nie istnieje antagonizm między rozwojem a zachowaniem dziedzictwa, dlatego należy się z tego bardzo cieszyć – wyjaśnia Magdalena Gawin.

Narodowy Instytut Dziedzictwa zapowiada wykorzystanie wyników badań do tworzenia nowych strategii promowania polskiej kultury.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl