fot. TT/NIKgovPL

NIK zakończyła kontrole w 22 jednostkach sektora publicznego

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrole w 22 jednostkach sektora publicznego. Większość z nich nie stosowała zasady oszczędnego wydatkowania środków przy zakupie usług dystrybucji energii elektrycznej.

Sądy, prokuratury, komendy policji i uczelnie mogą zaoszczędzić rocznie miliony złotych na zakupie energii elektrycznej.

– Często jednak nie wiedzą, jak to zrobić, bo na ogół pracownicy nie potrafią prowadzić kompleksowych analiz faktur za prąd – mówił Marian Banaś, prezes NIK.

Bez analiz faktur za prąd trudno jest zacząć oszczędzać. Jak wykazała kontrola, 19 z 22 skontrolowanych jednostek ponosi znaczne wydatki na energię elektryczną. Kwotę potencjalnych oszczędności w 2019 r. w skali całego kraju oszacowano na ponad 115 mln zł. Aby zatroszczyć się o publiczne pieniądze, Najwyższa Izba Kontroli opracowała specjalny poradnik „Oszczędności w wydatkach na usługi dystrybucji energii elektrycznej”.

– Rekomendujemy prezesowi Rady Ministrów podjęcie działań informacyjnych skierowanych do jednostek sektora finansów publicznych o możliwościach uzyskiwania oszczędności przede wszystkim na opłacie sieciowej stałej i zmiennej oraz za ponad umowny pobór energii biernej – podsumował prezes NIK.

NIK po przeprowadzonej kontroli zawnioskowała do Ministerstwa Aktywów Państwowych o rozważenie wprowadzenia zmian w systemie rozliczania opłat za dystrybucję energii elektrycznej. Chodzi w nich o ujednolicenie zasad kształtowania opłaty sieciowej zmiennej w zależności od stref czasowych oraz o uproszczenie systemu rozliczania odbiorców za moc czynną.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl