NIK: do budżetu państwa wpłynęło prawie 8 mld zł z podatku bankowego

Przez dwa lata do budżetu państwa wpłynęło prawie 8 mld zł z podatku bankowego. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak funkcjonuje zobowiązanie finansowe nałożone na banki i firmy ubezpieczeniowe.

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli podatek nie zagroził ich stabilności finansowej. Izba zaleciła wprowadzenie elementów nadzoru, które zapewniłyby jednolity sposób zarządzania podatkiem w Urzędach Skarbowych.

Odnotowaliśmy także zwiększony popyt sektora bankowego na polskie skarbowe papiery wartościowe – poinformował Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

– Od końca stycznia 2016 r. do końca czerwca 2017 r. wartość portfela papierów w sektorze bankowym zwiększyła się o 40 proc., a ponad połowa wzrostu zaangażowania banków w skarbowe papiery wartościowe miała miejsce w pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania podatku. NIK nie stwierdziła, by banki krajowe wykorzystywały krótkoterminowy zakup skarbowych papierów wartościowych do optymalizacji podatkowej –  powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

W ustawie budżetowej na ub.r. prognozę dochodów z tytułu podatku bankowego przyjęto w kwocie prawie 3 mld 94 mln zł. Ściągalność podatku w kontrolowanym okresie wyniosła 100 proc.

Danina od banków i firm ubezpieczeniowych zaczęła obowiązywać od lutego 2016 r.  Podstawą opodatkowania dla banków jest nadwyżka sumy wartości aktywów na kwotę ponad 4 mld zł, dla ubezpieczycieli jest to 2 mld zł, a dla firm pożyczkowych kwotą wolną od tego podatku są aktywa o wartości ponad 200 mln zł. Zwolnione z tej daniny zostały banki państwowe, w tym BGK.

Podatek bankowy ściąga do budżetów większość europejskich państw.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl