Prezes PKN Orlen: Szansę na fuzję Orlenu i Lotosu oceniam na 95 procent

Szansę na połączenie Orlenu z Lotosem oceniam na 95 proc. Jesteśmy bardzo zdeterminowani, wszystko idzie w tym kierunku – powiedział w środę w „Radiu Gdańsk” prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Połączenie obu koncernów będzie dobre zarówno dla PKN, Grupy Lotos, ale także i bezpieczeństwa państwa – zapewnił prezes PKN Orlen.

Jest to dobre dla Pomorza (…) takie fuzje przeprowadzono w wielu krajach i z korzyścią. Właścicielem pakietu większościowego Lotosu jest Skarb Państwa. Zmienia się tylko, że właścicielem będzie Polski Koncern Naftowy i nadal Lotos zostaje na Wybrzeżu, tu będą płacone podatki, będą podległe firmy – więc dla Wybrzeża nie zmienia się nic w tym zakresie” – wskazał Daniel Obajtek.

Podkreślił, że „takie synergie doprowadzają do większego rozwoju”.

To nie jest kwestia, że my zabierzemy aktywa Lotosu i je gdzieś przeniesiemy – nie. Lotos po prostu nadal będzie. Będzie jako Lotos, marka nie zniknie – tłumaczył prezes PKN Orlen.

PKN nabył Unipetrol w 2005 r. na terenie Czech. Skonsolidował tam rynek paliwowy i petrochemiczny. Czy zmieniła się tam nazwa, czy te firmy zostały zamknięte, a Unipetrol ma 11 innych zależnych firm? Nie, to wszystko zostało w tym samym miejscu. Również swego czasu nabyliśmy Anwil. Czy coś się zmieniło w Anwilu? Czy z Włocławka poszły podatki? Nie” – wyjaśnił Daniel Obajtek.

Nie są też zasadne obawy o utratę miejsc pracy w Grupie Lotos – dodał.

Prezes Orlenu zaznaczył również, że nic nie zmieni się także w sprawach sponsoringowych i marketingowych prowadzonych przez GL np. w sporcie i kulturze.

„Decyzje będą zapadały w Gdańsku” – nadmienił Daniel Obajtek.

27 lutego br. PKN Orlen poinformował o podpisaniu ze Skarbem Państwa listu intencyjnego w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos. Prezes PKN Orlen szacował wtedy, że ze względów formalnych, m.in. konieczności uzyskania niezbędnych zgód, proces przejęcia Lotosu potrwa kilkanaście miesięcy. Aktualnie trwa proces badania due diligence Grupy Lotos.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl