fot. gov.pl

M. Małecki ws. przejęcia Polska Press: Dwa podmioty rozmawiają na polu biznesowym, a „z krzaków” mogą wyskoczyć RPO oraz sąd i zablokować transakcję

Rzecznik Praw Obywatelskich i sąd z butami wkraczają w sferę wolności działań gospodarczych – zauważył wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Wiceszef resortu odniósł się w ten sposób do działań RPO Adama Bodnara ws. przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press.

Adam Bodnar domagał się od sądu wstrzymania wykonania decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. koncentracji. Ten przychylił się do tego wniosku.[czytaj więcej

Wiceminister Maciej Małecki podkreślił, że jest to bardzo niebezpieczny precedens.

– Rzecznik praw Obywatelskich oraz sąd z butami wkraczają w sferę wolności działań gospodarczych, w sferę wolnego zawierania umów handlowych. To jest bardzo niebezpieczny precedens dla swobody działalności gospodarczej w Polsce, bowiem rodzi ryzyka na przyszłość, że jeśli dwa podmioty będą rozmawiały ze sobą na polu biznesowym, na polu korzyści, wolności sprzedania, wolności kupienia, to gdzieś „z krzaków” może wyskoczyć Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz sąd, któremu na telefon udziela informacji i mogą tę transakcję zablokować – mówił Maciej Małecki.

Władze UOKiK-u są przekonane o słuszności wydanej decyzji dotyczącej zgody na przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press. Urząd stwierdził, że transakcja nie zagraża konkurencji.

UOKiK czeka na wyznaczenie terminu rozprawy przez sąd. Liczy, że odbędzie się ona jak najszybciej ze względu na nadzwyczajny charakter sprawy i skutki gospodarcze dla przedsiębiorców.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl