fot. PAP/Marcin Obara

Sąd blokuje przejęcie Polska Press

Sąd Okręgowy w Warszawie blokuje koncentrację PKN Orlen i Polska Press. Zdaniem prezesa spółki Daniela Obajtka, decyzja jest bezprzedmiotowa i nie wpłynie na dalsze działania PKN Orlen. Z kolei UOKiK chce podjąć działania prawne w sprawie wyroku Sądu.

5 marca Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie od decyzji UOKiK-u w sprawie zgody na koncentrację i przejęcie przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press. Adam Bodnar wniósł o uchylenie tej zgody i zastosowanie środka zapobiegawczego. Sąd uwzględnił wniosek RPO i wstrzymał wykonanie decyzji prezesa UOKiK-u. Zastrzegł, że powyższe postanowienie jest niezaskarżalne.

Z taką decyzją nie zgadza się Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, który mówi, że transakcja zakupu Polska Press została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, po uzyskaniu ostatecznej decyzji Prezesa UOKiK. Postanowienie jest bezprzedmiotowe – wskazuje prezes spółki.

„Postanowienie Sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press. RPO wnioskował do Sądu o wydanie takiego zakazu, ale Sąd w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN Orlen takiego obowiązku” – napisał Daniel Obajtek.

Decyzji warszawskiego Sądu nie akceptuje również Tomasz Chróstny, prezes UOKIK-u. Zauważa on, że postanowienie może godzić w prawa przedsiębiorców.

„Prezes UOKiK zamierza złożyć do sądu wniosek o przyspieszenie rozstrzygnięcia odwołania RPO od wydanej decyzji. Uznajemy, że okoliczności wydania środka tymczasowego, w tym brak zapoznania się przez sąd ze stanowiskiem Prezesa UOKiK oraz przekazanym materiałem postępowania, rodzi poważne wątpliwości, czy nie doszło do naruszenia praw przedsiębiorców” – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK dodał, że sąd nienależycie zbadał sprawę. Urząd zapowiedział również, że podejmie odpowiednie kroki prawne.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl