W Warszawie odbędzie się protest rolników i sadowników

Rolnicy i sadownicy z całej Polski organizują dziś protest w Warszawie. W ten sposób chcą zwrócić uwagę m.in. na niskie ceny skupu płodów rolnych, rosnące koszty prowadzenia działalności, problemy z rynkami zbytu czy kwestię ASF.

Organizatorem pikiety jest Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw. Swój udział w proteście potwierdził też m.in. Związek Sadowników RP.

Wiceprezes Związku Sadowników RP Tomasz Solis wskazał, że mamy do czynienia z dziwną sytuacją na rynku.

– W normalnym roku wiadomo, że te ceny były niższe, ale w tym roku doszło właściwie do krachu. Ten rynek jest kompletnie niestabilny. My jako Związek Sadowników RP prowadzimy, już od kilku tygodni, rozmowy w ministerstwie rolnictwa, gdzie przedstawiliśmy swoje postulaty merytoryczne. Chodzi nam o umowę kontraktacyjną i obowiązek jej podpisania wraz z zawartą ceną. Postulujemy, aby umowa była podpisywana przynajmniej do końca marca, a nawet do końca lutego. To da sadownikom możliwość podjęcia decyzji, czy ewentualnie inwestują w te plantacje czy przy zaproponowanych cenach nie będą w ogóle prowadzić produkcji – mówił Tomasz Solis.

Protestujący mają się zebrać o 11.30 przed pałacem Kultury i Nauki. Stamtąd przejdą na plac Konstytucji, gdzie o 13.00 rozpocznie się protest. Gospodarze zamierzają dotrzeć przed kancelarię premiera. Tam będą się domagać reakcji na swoje postulaty.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl