Podsumowanie szczytu NATO

Szczyt NATO w Brukseli zdominowała dyskusja o wydatkach na obronność poszczególnych członków sojuszu, którą wywołał prezydent USA. Polska na tle innych państw wypada bardzo dobrze. Warszawa ma ambicję, aby w najbliższej przyszłości przeznaczać na obronność 2,5 procent swojego PKB.

Na szczycie NATO w Brukseli prezydent USA Donald Trump dyscyplinował państwa europejskie, aby zaczęły wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych na rzecz sojuszu.

Polska traktuje bezpieczeństwo jako priorytet, dlatego uważa zwiększenie wydatków na obronność za swój obowiązek – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– Uważam, że tak samo jak u nas, tak i w innych państwach NATO zwiększanie tych wydatków na obronę będzie się przyczyniało do wzrostu nie tylko poczucia, ale rzeczywistego bezpieczeństwa. To niezwykle ważny element i pan prezydent Donald Trump przywiązuje do tego ogromną wagę – mówił prezydent.

Kraje zachodnie przez lata mogły spokojnie rozwijać się gospodarczo i społecznie dzięki ochronie i wsparciu Stanów Zjednoczonych – przypomniał były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

– Pan Trump mówi: wzbogaciliście się, jesteście państwami zasobnymi to płaćcie na wspólne bezpieczeństwo i nie zawierajcie sojuszy gospodarczych przeciwko Zachodowi – mówił Antoni Macierewicz.

A takim sojuszem jest niemiecko–rosyjski projekt gazociągu Nord Stream 2.

– Nie możemy rozwijać siły wzajemnego sojuszu, jeśli są państwa, które działają przeciwko tej sile. One muszą się dostosować do interesów wszystkich państw- stwierdził były minister obrony narodowej.

Równocześnie Stany Zjednoczone dostrzegają to, co robi Polska.

Armia polska rośnie w siłę i to jest przykład, który Ameryka widzi i pochwala akcentował Antoni Macierewicz.

Prezydent Andrzej Duda na zakończenie szczytu poinformował, że wrzesień będzie prawdopodobnym terminem jego spotkania z Donaldem Trumpem.

– Cały czas trwają negocjacje w sprawie mojej wizyty w Waszyngtonie. Jest prawdopodobne, że dojdzie do niej we wrześniu, ale temat jest cały czas domykany – wyjaśnił prezydent.

Szczyt NATO zakończył się porozumieniem i przebiegł pomyślnie dla Donalda Trumpa. Państwa członkowskie zobowiązały się płacić na obronność 2 proc. PKB.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl