fot. pl.wikipedia.org

W Warszawie trwa Zgromadzenie Narodowe

Na Zamku Królewskim w Warszawie trwa Zgromadzenie Narodowe, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu. Zebrani świętują 550-lecie polskiego parlamentaryzmu i 100-lecie odzyskania niepodległości.

W trakcie obrad orędzie wygłosić ma prezydent Polski Andrzej Duda. Wystąpieniu będą się przysłuchiwać goście z zagranicy, posłowie, senatorowie oraz najwyżsi rangą urzędnicy państwowi.

Na spotkaniu nie będzie polityków Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej, której lider Grzegorz Schetyna powiedział: „demokracja polska jest przez Prawo i Sprawiedliwość niszczona, dlatego nie będziemy uczestniczyć w uroczystościach”.

Zgromadzenie Narodowe poprzedziła Msza św. w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz premier Mateusz Morawiecki.

Mszy św. przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Homilię wygłosił ks. abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powiedział, że dziś jest dzień niepospolitej radości, bo dziękujemy Bogu za 550 lat polskiego parlamentaryzmu.

– Tę tradycję trzeba koniecznie wszystkim Polakom przypominać, ponieważ parlamentarny system I RP był fenomenem na skalę europejską. U nas każdy szlachcic – bez względu na swój majątek czy tytuł – był uprawniony do głosowania, ponieważ zaś szlachta w Polsce stanowiła ok. 10 proc. jej mieszkańców, oznaczało to, że w okresie początków aż 10 proc. obywateli kraju posiadało pełne prawa obywatelskie. Takiego odsetka nie posiadała większość krajów europejskich, jeszcze 200 czy nawet 300 lat później – wskazał ks. abp Stanisław Gądecki.

Ks. abp w Homilii omówił też kwestie natury władzy, źródła prawa i osoby polityka.

Wczoraj w ramach obchodów 550-lecia polskiego parlamentaryzmu i 100-lecia odzyskania niepodległości odbył się w Warszawie III Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej.

RIRM

drukuj