fot. Kinga Komorowska/muzeumkspopieluszki.pl

W 35. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki udostępniono archiwalne materiały

W piątek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa przedstawiająca działania mające na celu poznawanie, ochronę spuścizny i popularyzację osoby księdza Jerzego Popiełuszki. Na miesiąc przed jego 35. rocznicą śmierci udostępniono kilkadziesiąt tysięcy dotyczących go dokumentów i wspomnień.

„Postawa księdza Popiełuszki, pełna prostoty, szacunku dla człowieka oraz odwagi w wyznawaniu wiary czyniła świat bardziej ludzkim i wolnym” – powiedział kustosz muzeum księdza Jerzego Popiełuszki ks. Marcin Brzeziński.

Na miesiąc przed 35. rocznicą śmierci księdza Popiełuszki udostępniono kilkadziesiąt tysięcy dotyczących go dokumentów i wspomnień.

Zdigitalizowano i udostępniono tysiące dokumentów, filmów i nagrań. Stworzono wirtualne, multimedialne muzeum zawierające wiele niepublikowanych materiałów i wspomnień. Tradycyjne muzeum księdza Jerzego zaopatrzono w audioprzewodniki w siedmiu językach, a stało się to dzięki projektowi realizowanemu przez muzeum i ośrodek dokumentacji ks. Jerzego Popiełuszki we współpracy z Polską Fundacją Narodową.

„Jest to unikalne archiwum stworzone w ciągu ostatnich 35 lat i właściwie proces digitalizacji pozwolił na nowe u porządkowanie materiału. Jest to zrobione z myślą o udostępnieniu tego materiału i o jego zabezpieczeniu” – wyjaśnił historyk prof. Paweł Skibiński.

„Archiwum zawiera bardzo różne materiały o nie tylko życiu księdza i funkcjonowaniu sanktuarium, ale to także zapis dużego fragmentu historii Polski lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych i dużego fragmentu życia Kościoła” – dodał.

„Jednymi z podstawowych zadań statutowych Polskiej Fundacji Narodowej jest podtrzymanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Projekt ten odegra ważną rolę w kształtowaniu postaw patriotycznych” – powiedział wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Cezary Jurkiewicz.

Dzięki zdigitalizowanym zasobom dokumentalnym zrealizowano multimedialną stronę internetową muzeum księdza Popiełuszki. Treści strony, zawierającej szerokie tło historyczne, które będą dostępne także w językach obcych, opracowali biografowie błogosławionego – Ewa Czaczkowska i Tomasz Wiścicki. Sutannę, w której zginął kapłan, i inne elementy jego stroju poddano specjalistycznej konserwacji. Mają one być udostępnione odwiedzającym 19 października w rocznicę śmierci ks. Jerzego.

Muzeum Popiełuszki, które rocznie odwiedza około 60 tys. osób, wzbogaciło się o audioprzewodniki dostępne w siedmiu językach, monitory dotykowe, a także zostało udźwiękowione. Na eskpozycji będzie można usłyszeć m.in nagrania archiwalne, w tym wypowiedzi księdza i jego matki Marianny Popiełuszko.

Wraz z rocznicą śmierci ks. Popiełuszki licealiści z całej Polski mogą wziąć udział w konkursie literackim „Dobrem zwyciężaj”. Organizuje go Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, który przygotował szkolną lekcję historii o kapelanie Solidarności.

Inauguracja odbędzie się 14 września, w rocznicę urodzin księdza Jerzego, a zapoczątkowana zostanie koncertem „Litania wolności” wykonanym przez zespół El Camino i z czytanymi przez Adama Woronowicza fragmentami kazań z mszy za Ojczyznę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl