fot. PAP/Rafał Guz

Warszawa: rusza przebudowa stacji Warszawa Zachodnia

W stolicy podpisano dziś umowę na modernizację stacji Warszawa Zachodnia. W uroczystym jej zawarciu uczestniczył m.in. minister infrastruktury.

Andrzej Adamczyk podkreślał, że przebudowa Dworca Zachodniego będzie największą inwestycją rządu Zjednoczonej Prawicy w Warszawie. Minister infrastruktury mówił, że warszawiacy czekali na tę inwestycję od wielu lat.

Nowa stacja – jak mówił Andrzej Adamczyk – będzie nowoczesnym węzłem komunikacyjnym łączącym transport kolejowy, autobusowy i tramwajowy.

– To będzie stacja, która pozwoli zabezpieczyć pełne potrzeby, jeżeli chodzi o ruch pasażerski. Dziś mogę powiedzieć, że Warszawa otrzyma inwestycję od wykonawcy i zamawiającego we współpracy z polskim rządem, na którą oczekuje od wielu lat. Dziś warszawiacy będą mogli powiedzieć, że za trzy lata będą dysponowali stacją, która będzie wzorem dla wielu innych państw europejskich. Stacja będzie wzorem, jak realizować, w jakim zakresie i w jaki sposób, nowoczesne inwestycje kolejowe – akcentował minister.

Umowa na modernizację stacji, jaką z firmą Budimex podpisały PKP PLK, opiewa na blisko 2 mld zł netto. Przebudowa dworca ma być ukończona do 2023 roku. Podczas prac utrzymany będzie ruch pociągów i obsługa pasażerów. Po przebudowie komfort podróżnym zapewnią nowe zadaszone perony, ruchome schody, windy, system informacji czy szerokie przejścia. Sprawniejsze będzie też zarządzanie ruchem kolejowym na warszawskim węźle kolejowym.

RIRM

drukuj