Warszawa: dziś rozstrzygnięcie konkursu na projekty pomników smoleńskich

Na warszawskim Służewcu zostaną dziś ogłoszone wyniki konkursu na projekty pomników smoleńskich. Do drugiego etapu zakwalifikowało się łącznie czternaście prac.

Konkurs odbywa się równolegle w dwóch kategoriach. Pięć finałowych projektów dotyczy pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pozostałe prace upamiętniają wszystkie ofiary tragedii smoleńskiej. Wyniki konkursu, jak i same projekty, zostaną zaprezentowane dziś na warszawskim Służewcu.

– To jest teren wyścigów konnych na Służewcu, tam komitet społeczny wynajął pomieszczenie, gdzie te pomniki będą prezentowane i gdzie obraduje jury – informuje poseł PiS Jacek Sasin.

Choć zwycięzcę konkursu wyłoni jury, o tym, który projekt zostanie ostatecznie zrealizowany zadecyduje komitet społeczny.

– Jest tak to zapisane w regulaminie konkursu, że to jury decyduje, które projekty wygrywają, ale komitet konkursowy w ostateczności zdecyduje, czy ten wygrany projekt będzie realizowany. To jest przyjęte i normalne przy wszystkich tego typu konkursach – dodał Jacek Sasin.

Konkurs został ogłoszony w połowie kwietnia. Znana jest już lokalizacja monumentów. Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a pomnik wszystkich ofiar tragedii u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

TV Trwam  News/RIRM

drukuj