fot. twitter.com/OzdobaJacek

[TYLKO U NAS] J. Ozdoba: Mamy przykłady miast, które dobrze sobie radzą z gospodarką odpadami oraz Warszawę, która jest istnym skansenem inwestycyjnym

Zmiany mają przede wszystkim odciążyć samorządy. Mogą wydawać się prozaiczne, bardzo proste i niewpływające na cenę, ale jednak samorządowcy wskazują, że są bardzo potrzebne. Mamy przykłady miast, które dobrze sobie radzą z gospodarką odpadami, np. Kraków, albo Warszawę, która jest istnym skansenem inwestycyjnym – akcentował Jacek Ozdoba w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Wiceminister klimatu odniósł się do przedstawionych propozycji zmian w systemie gospodarki odpadami.

Ministerstwo Klimatu przedstawiło propozycje zmian w systemie gospodarki odpadami, które mają zahamować wzrost opłat za odpady. Wśród propozycji jest m.in. możliwość indywidualnego rozliczania mieszkańców bloków czy utrzymanie korzystnej metody obliczania poziomu recyklingu przez gminy. [czytaj więcej] 

https://twitter.com/MinKlimatu/status/1296060116215758848

– Zmiany mają przede wszystkim odciążyć samorządy. Mogą wydawać się prozaiczne, bardzo proste i niewpływające na cenę, ale jednak samorządowcy wskazują, że są bardzo potrzebne. (…) To jest czas na to, żeby samorządy inwestowały. Mamy przykłady miast, które dobrze sobie radzą z gospodarką odpadami, np. Kraków, albo Warszawę, która jest istnym skansenem inwestycyjnym. Tu przez wiele lat nic nie robiono, zaniedbano cały sektor. Niestety dziś Warszawiacy za to ponoszą gigantyczne koszty, a wiemy, że widmo podwyżek jest realne. Już raz prezydent Rafał Trzaskowski chciał to przeforsować i wtedy udało nam się to zatrzymać – oznajmił Jacek Ozdoba.

Resort klimatu chce także zwiększenia odpowiedzialności karnej za zaśmiecanie miejsc publicznych i pól do 5 tys. zł oraz do 8 lat więzienia za porzucanie odpadów niebezpiecznych.

– Przy okazji zmian udało się zaproponować kary za niewłaściwą gospodarkę. Między innymi proponujemy podniesienie konsekwencji za zaśmiecanie plaż, ulic, miejsc publicznych czy pól, gdzie kara się za zaśmiecenie kwotą maksymalnie 500 złotych. Uważam, że jest to niewystarczające. 5 tysięcy złotych to jest kwota, która – mam nadzieję – już niedługo będzie obowiązywała – zaznaczył wiceminister klimatu.

– Inspektorzy z Inspekcji Ochrony Środowiska wskazywali, że brakuje artykułu w Kodeksie karnym, który by wprost dawał możliwość karania osób, które porzucają odpady niebezpieczne zagrażające życiu bądź zdrowiu obywateli. Niestety zjawisko jest dość powszechne. Tu górna kara to aż 8 lat pozbawienia wolności za taki czyn. Będzie dodana do art. 183 § 5 pkt. 1. Mam nadzieję, że to odstraszy wszystkich tych, którzy będą chcieli w ten sposób postąpić – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z Jackiem Ozdobą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl