fot. PAP

Sejm przyjął poprawki do budżetu

Sejm opowiedział się za wszystkimi poprawkami Senatu do budżetu na 2015 r. Zakładają one m.in. przekazanie 25 mln zł na pomoc dla działaczy opozycji antykomunistycznej.

Senatorowie zmniejszyli natomiast, z 30 do 10 mln zł, wydatki Polskiej Agencji Kosmicznej. Podczas debaty posłowie PO podkreślali, że Senat zaproponował poprawki, które specjalnie nie ingerują w to, co uchwalił Sejm.

Słów krytyki nie szczędzili posłowie PiS-u i SP. Poseł Henryk Kowalczyk stwierdził, że Senat nie naprawił tego budżetu ani trochę – „jak był, tak jest zły”. Poseł Andrzej Romanek powiedział z kolei, że jest to budżet wyborczy.

Budżet rozwojowy powinien wydawać pieniądze tam, gdzie spodziewamy się znacznego przyrostu dochodów, rozwoju, zmniejszenia bezrobocia itd. Po raz kolejny powtarzamy, że oszczędzanie i blokowanie środków na funduszu pracy nie daje nic dobrego –  mówił Henryk Kowalczyk.

– Platforma Obywatelska zbiera pieniądze po to, żeby w okresie roku wyborczego sypnąć groszem i zdobyć polityczny kapitał. Mam nadzieję, że to się nie uda. To co dzieje się dziś na Śląsku i w innych rejonach pokazuje, że Platforma– wespół z PSL-em – jest wyjątkowo nieudolną partią i nie potrafi dobrze i skutecznie rządzić – dodał Andrzej Romanek.

Senat zaproponował ponadto, by o ponad 3,3 mln zł zmniejszyć bieżące wydatki budżetowe na działalność informacyjną i kulturalną prowadzoną za granicą oraz, by o taką samą kwotę zwiększyć jednocześnie wydatki na działalność radiową i telewizyjną.

Pieniądze mają trafić na TVP Polonia. Sejm zaakceptował i tę propozycję.

RIRM

drukuj