Rząd chce zwiększyć tegoroczny deficyt budżetowy

Rząd Beaty Szydło chce zwiększyć tegoroczny deficyt budżetowy o 5 do nawet 10 mld zł. Jeszcze w ubiegłym tygodniu minister finansów planował nowelizację zwiększającą deficyt o 3-4 mld zł. Powody tej zmiany ma dziś przedstawić minister finansów Paweł Szałamacha.

Wczoraj minister w kancelarii premiera, Henryk Kowalczyk, po posiedzeniu rządu mówił, że nowelizacja tegorocznego budżetu wynika z braku wpływu 13 mld zł z podatku VAT.

­ – Tych ponad 13 mld nie da się zaoszczędzić ani wyciąć w wydatkach, stąd niezbędna jest nowelizacja. Ta nowelizacja pozwoli dokonywać wydatków, które są niezbędne. Oczywiście wprowadzone będą pewne oszczędności, ale i tak niezbędna będzie korekta deficytu budżetowego na rok 2015 – powiedział Henryk Kowalczyk.

PiS zapowiadało w kampanii wyborczej, że poprawi ściągalność VAT i uszczelni system podatkowy. Według szacunków partii w 2016 r. dochody budżetu z tego tytułu mają wzrosnąć o blisko 30 mld zł. Premier Beata Szydło zapewniała, że uchwalenie nowej ustawy w tej sprawie nastąpi w ciągu pierwszych 100 dni pracy rządu.

RIRM

drukuj