fot. sxc.hu

Wraca sprawa wyborów samorządowych. Będzie kolejna analiza?

Ruch Kontroli Wyborów nie wyklucza, że wraz z ministerstwem kultury przeprowadzi analizę zeszłorocznych wyborów samorządowych. Chodzi o zbadanie przyczyn bardzo dużej liczby głosów nieważnych. Do dzisiaj nie znamy też oficjalnych wyników głosowania.

Decyzje w tej sprawie mają zapaść w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Dr Józef Orzeł, prezes Ruchu Kontroli Wyborów, powiedział, że przebadanie takiej ilości kart do głosowania jest wielką operacją logistyczną.

Będziemy mogli przebadać całość dokumentacji. Powiedziałbym, że ministerstwo kultury wyciągnęło do nas bardzo przyjazną rękę. To niestety będzie dużo kosztować. Jak się dowiedziałem, przekazanie całej dokumentacji wyborów ogólnopolskich do archiwów wyczerpałoby połowę powierzchni magazynowej, jakie mają archiwa, czyli to naprawdę poważna praca i poważny projekt. Jeżeli to się uda, będziemy mieli bardzo porządne, kompleksowe badanie – nie tylko kart, ale też całej dokumentacji wyborczej – powiedział dr Józef Orzeł.

W wyborach do sejmików wojewódzkich w listopadzie ub. roku było 17 proc. głosów nieważnych, tymczasem w innych wyborach procent głosów nieważnych jest marginalny.

Wywołało to publiczną dyskusję, w której pojawiały się opinie m.in. o możliwości fałszerstw wyborczych.

RIRM

drukuj