fot. PAP/Marcin Bielecki

Czeka nas przesunięcie wyborów samorządowych?

Prawo i Sprawiedliwość chce przedłużyć obecną kadencję samorządów o pół roku. Powodem jest to, że jesienią przyszłego roku wybory samorządowe nałożyłyby się z wyborami parlamentarnymi.

Jednym ze skutków wydłużenia w 2018 roku kadencji samorządów z 4 lat do 5 lat jest nałożenie się jesienią przyszłego roku wyborów samorządowych i parlamentarnych. To poważna komplikacja – zauważyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

– Jak rozliczyć kampanię wyborczą w ramach dwóch limitów nakładających się kampanii wyborczej tej samej osoby, która startuje na wójta i posła – pytał Paweł Herniak, poseł PiS.

Takie obawy zgłaszał także przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak.

„Przy organizowaniu obu głosowań niemal równolegle na pewno pojawi się dużo zagrożeń związanych z finansowaniem i przebiegiem kampanii. Dlatego ja bym nie ryzykował. Gdyby trzeba było zdecydować, które wybory powinniśmy przenieść, to wskazałbym na samorządowe. Choćby z tego względu, że kadencja samorządów nie jest chroniona konstytucyjnie” – wskazał Sylwester Marciniak.

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się przesunąć wybory samorządowe. Procedowana w Sejmie nowelizacja Kodeksu wyborczego wyznacza nowy termin głosowania.

– Tym samym wybory samorządowe odbędą się w jedną z czterech niedziel między 31 marca a 30 kwietnia 2024 roku – powiedział Paweł Herniak.

Opozycja jest przeciwna przesunięciu wyborów samorządowych. Waldy Dzikowski, poseł PO, zarzucił Prawu i Sprawiedliwości brak umiejętności przewidzenia o wszystkich konsekwencji wydłużenia kadencji samorządów w 2018 roku.

– Nie wpadliście Państwo wtedy na pomysł, że trzeba przesunąć, bo przecież one się zbiegną właśnie w 2023 roku. Dlaczego nie wpadliście na ten pomysł – pytał Waldy Dzikowski.

Według opozycji Prawo i Sprawiedliwość obawia się, że jesień przyszłego roku przyniesie ekipie rządzącej podwójną przegraną.

– Wy po prostu nie chcecie iść z łatką przegranego, z mianem przegranego do wyborów parlamentarnych – odrzekł Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości odrzucili te sugestie i wskazali na zapewnienie przejrzystego procesu wyborczego. Niejasności w rozliczaniu kampanii wyborczej czy problemy organizacyjne mogą mieć poważne konsekwencje.

– Takie błędy i niejasności w przepisach Kodeksu wyborczego odnośnie łączenia wyborów byłyby bardzo poważną podstawą do kwestionowania ich wyników – zaakcentował Paweł Herniak.

Sami samorządowcy mają podzielone opinie dot. słuszności przełożenia wyborów.

– My zawieraliśmy kontrakt na pięć lat. Przedłużanie tego jest naprawdę złym sygnałem. Opóźnianie wyborów, odzwyczajanie od wyborów nie jest dobrym pomysłem – skomentował Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Jan Kawulok, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, jest za zmianą terminu wyborów samorządowych.

– Społeczeństwo przyzwyczaiło się, że wybory samorządowe, do Sejmu i Senatu odbywają się w różnych terminach – odrzekł Jan Kawulok.

Za przełożeniem wyborów samorządowych z jesieni na wiosnę przemawia jeszcze dość istotny fakt – nowa władza ma więcej czasu na przygotowanie budżetu.

– Grupa zwycięska wchodzi w przygotowanie nowego budżetu, ma całe pół roku na to, żeby już sobie przygotować budżet przyszłego roku – mówił Roman Czepe wicestarosta powiatu białostockiego.

Wybory samorządowe są najbardziej skomplikowanym procesem wyborczym. Wybieramy ponad 1500 wójtów, ponad 800 burmistrzów i ponad 100 prezydentów miast. Do obsadzenia jest prawie 2500 rad gminnych, pond 300 rad powiatu i 16 sejmików wojewódzkich.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl