fot. Monika Bilska

Toruń: dbałość o czyste powietrze i młodych ludzi to priorytety prezydenta M. Zaleskiego

Rządzący Toruniem od 2002 r. Michał Zaleski zaprezentował we środę kandydatów swojego komitetu wyborczego do rady miasta. Wśród celów na kolejne pięć lat wymienił m.in. dbanie o czyste powietrze i młodych ludzi, a także wspieranie rozwoju sportu oraz rekreacji.

„Tworzymy wyjątkowe grono. Nie ma wśród nas ani jednej przypadkowej osoby. Łączy nas Toruń, a nie ma partyjna legitymacja. Jesteśmy bardzo różni, ale w tym jest nasza jakość oraz siła. Nikt z nas nie traktuje startu w wyborach samorządowych, jako przepustki do kariery – nie liczy na miejsce w parlamencie czy budowę swojej pozycji politycznej na przyszłość. Nikt z nas nie staje do wyborów, żeby szukać spełnienia, bo każdy jest spełniony” – mówił Michał Zaleski podczas konwencji swojego komitetu.

Wskazał, że jego kolejna kadencja jako prezydenta miasta, jeżeli torunianie znów mu zaufają, będzie przebiegała pod znakiem skupienia się na ludziach młodych, ale także seniorach. Priorytetem dla jego środowiska jest m.in. stwarzanie szans dla absolwentów toruńskich uczelni, żeby po zakończeniu edukacji mogli w mieście znaleźć pracę.

„Wprowadzimy miejski dodatek dla dzieci z niepełnosprawnościami. Początkowo w wysokości 100 zł miesięcznie. Do końca przyszłego roku rozbudujemy specjalistyczny szpital miejski przy ul. Batorego. Uruchomimy tam i w pełni wyposażymy nowe sale dla oddziału udarowego oraz neurologicznego. Stworzymy też nowy oddział przeszczepu szpiku kostnego” – wskazał Michał Zaleski.

Prezydent miasta zapowiedział także m.in. modernizację stadionu miejskiego przy ul. Bema, a także zadeklarował, że jeżeli piłkarze Elany Toruń będą pieli się w hierarchii polskich drużyn, to możliwa jest także budowa nowego obiektu.

„W nowej kadencji samorządu liczba miejsc w żłobkach znowu się zwiększy – o co najmniej tysiąc miejsce. Zbudujemy nowy żłobek po lewej stronie Wisły. Każdego roku przeznaczymy 2,5 mln zł na likwidację pieców węglowych w mieszkaniach. Będziemy instalować stacje kontroli jakości powietrza w toruńskich szkołach. Na obiektach użyteczności publicznej będziemy instalowali ogniwa fotowoltaiczne” – dodał Michał Zaleski.

Wśród kandydatów na radnych znaleźli się m.in. przewodniczący rady miasta z tego środowiska Marcin Czyżniewski, wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz, były żużlowiec i trener żużlowy Jan Ząbik, były wioślarz Sławomir Kruszkowski czy ojciec jednego z najbardziej znanych polskich koszykarzy Przemysława Karnowskiego – Bonifacy.

„Mam 29 lat. Pochodzę z Torunia. Dlatego zdecydowałam się kandydować do rady miasta. Moim głównym celem jest zatrzymywanie w tym mieście młodych ludzi po studiach. Znamy obecną sytuację demograficzną i chciałabym wpłynąć na ich decyzje” – powiedziała Ewa Olczyk-Litkowska, jedna z kandydatek Komitetu Wyborczego Wyborców Michała Zaleskiego.

Michał Zaleski rządzi miastem od 2002 r., wygrywając za każdym razem wybory jako kandydat niezależny. W latach 1994-1998 i 1998-2002 zasiadał w radzie Torunia z ramienia SLD. Dwukrotnie był też kandydatem lewicy na prezydenta miasta, zanim wprowadzono na to stanowisko wybory bezpośrednie. Zanim został prezydentem miasta, przez 16 lat był prezesem Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Toruniu.

Zaleski w 2002 r. wygrał wybory w drugiej turze, otrzymując 50,96 proc. poparcia. W dwóch kolejnych wyborach wygrał w pierwszej turze – w 2006 r. zdobył 70,62 proc. głosów, a 2010 r. – 65,59 proc.

Do tej pory start w wyścigu o fotel włodarza miasta potwierdzili, poza Zaleskim, wiceprezydent Torunia Zbigniew Rasielewski (Prawo i Sprawiedliwość), Tomasz Lenz (Platforma Obywatelska), Sławomir Mentzen (Wolność), Irena Paczkowska (Kukiz’15) oraz Sylwia Kowalska z lokalnego komitetu My! Toruń.

PAP/RIRM

drukuj