fot. flickr.com

Litwa: Konserwatyści wygrali wybory samorządowe

Niedzielne wybory samorządowe na Litwie wygrali konserwatyści. Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci – jak podała Główna Komisja Wyborcza w tym kraju – uzyskał w nich 16,03 proc. głosów.

Na drugim miejscu jest Litewska Partia Socjaldemokratyczna. Głosowało na nią 13,29 proc. wyborców. Trzecia pozycję zajął sprawujący władzę w kraju Litewski Związek Rolników i Zielonych, który zdobył 11,19 proc. poparcia. Próg wyborczy przekroczyły też Litewski Ruch Liberałów i Partia Pracy.

Kandydaci poszczególnych komitetów społecznych uzyskali 26,66 proc. w całym kraju. Z wyborów zadowolona jest Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. Szef AWPL-ZChR europoseł Waldemar Tomaszewski podkreśla, że wynik jest udany, choć – jak mówi – nie było łatwo.

W rejonie wileńskim i solecznickim AWPL-ZChR zachowała swą dominującą pozycję, zdobywając większość mandatów w radach. Jej kandydaci w tych rejonach – jak mówi europoseł Tomaszewski – wygrali też wybory merów.

Wyniki są dla nas dobre. Na Wileńszczyźnie wygraliśmy zdecydowanie. Nasi kandydaci w wyborach bezpośrednich merów wygrali już w pierwszej rundzie. Te wyniki są imponujące. W Wilnie zdobyliśmy 6 mandatów – zajęliśmy 4. lokatę. W sumie zdobyliśmy 54 mandaty – wskazuje Waldemar Tomaszewski.

Europoseł Waldemar Tomaszewski podkreśla w tym kontekście także fakt, że jest to największy okręg na Litwie. Zamieszkuje w nim 1/3 mieszkańców kraju.

Jutro członkowie AWPL-ZChR udadzą się na Mszę św. dziękczynną po wyborach.

RIRM

drukuj