fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] R. Winnicki: Pamięć o Wyklętych jest przywracana dzięki młodemu pokoleniu, które Żołnierzy stawia sobie za wzór

W tym roku odbyła się 7. edycja biegu ,,Torpem Wilczym”, który upamiętnił Żołnierzy Wyklętych. Biegacze na starcie stanęli nie tylko na terenie Polski, ale także poza granicami, m.in. w Chicago, Wilnie, a nawet w Afryce. Pamięć o Wyklętych jest przywracana dzięki młodemu pokoleniu, które Żołnierzy stawia sobie za wzór – powiedział w rozmowie z portalem Radia Maryja Robert Winnicki, polityk, prezes Ruchu Narodowego.

W 2013 roku w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego odbył się pierwszy bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ,,Tropem Wilczym”. Wówczas na starcie stanęło 50 osób. Podczas tegorocznej edycji 70 tysięcy biegaczy oddało hołd Żołnierzom Wyklętym.

– Pamięć o Żołnierzach Wyklętych rozwija się na terenie całej Polski. Z resztą nie tylko w Polsce. Przypomnijmy, że w tym roku bieg Żołnierzy Wyklętych odbył się między innymi w Chicago, w Wilnie, odbywał się nawet w Afryce, gdzie pracują polscy misjonarze (…). Bieg Żołnierzy Wyklętych to impreza sportowo–patriotyczna nowego pokolenia Polaków, chociaż uczestniczą w nim ludzie w każdym wieku – mówił Robert Winnicki.

O Żołnierzach Wyklętych już nikt miał nie mówić tymczasem – za sprawą młodych ludzi – pamięć o nich jest coraz jaśniejsza.

– Wszędzie, gdzie Polacy są, docierają, mieszkają od setek lat, jak na Wileńszczyźnie czy Białorusi, tam Żołnierze Wyklęci są wreszcie uczczeni, pamięć o nich jest przywracana. Duża w tym zasługa środowisk patriotycznych, narodowych czy niepodległościowych. Cieszy również znaczący udział ludzi młodych w całym przedsięwzięciu – tłumaczył polityk.

W 1963 roku zmarł ostatni z Żołnierzy Wyklętych. Od tego dnia Minęło 56 lat. Jednak wzorce i postawy, jakie prezentowali, pozostały, choć coraz bardziej zanikają w świecie konsumpcjonizmu. Szczególnie w młodym pokoleniu należy budzić wartości, którymi kierowali się Wyklęci – wskazał Robert Winnicki.

– Dzisiaj potrzebne są przykłady heroiczne. Mamy do czynienia z konsumpcjonizmem, kulturą indywidualnego egoizmu. Heroizm i poświęcenie Żołnierzy Wyklętych to jedna z ważniejszych rzeczy, jaką mamy do zaprezentowania, postawienia przed oczy młodemu pokoleniu Polaków – zakończył prezes Ruchu Narodowego.

RIRM

drukuj