fot. PAP/Marcin Kmieciński

Z. Ziobro: Wyprowadzamy sądy z krainy absurdu

Wyprowadzamy sądy z krainy absurdu – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Szef resortu zaprezentował dziś głęboką nowelizację Kodeksu Karnego autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Wśród jej celów – jak wyjaśnił – jest przede wszystkim przyśpieszenie biegu procesów i rozprawienie się z obstrukcją, którą stosują strony postępowań karnych.

Sędziowie według proponowanych zmian nie będą musieli już odczytywać przez wiele godzin wyroków wraz z uzasadnieniem przy pustej sali. Natomiast przy sprawach z masową liczbą pokrzywdzonych, nie będzie obowiązku przesłuchiwania ich wszystkich.

W zmianach resort stawia na powagę i sprawiedliwość sądownictwa – zaznaczył minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

– Ilość nie przechodzi w jakość. Nie może być tak, że w sprawach, gdzie jest bardzo wielu pokrzywdzonych, czasami tysiące pokrzywdzonych, jak np. w sprawie Amber Gold, albo kiedy mamy masowe oszustwa w internecie, wszyscy muszą być przesłuchiwani w postępowaniu przygotowawczym, śledztwie i później w postępowaniu sądowym. Otóż ofiary nie czekają na przesłuchania, czekają na sprawiedliwość. Dlatego likwidujemy tego rodzaju formalizmy. Nie trzeba wszystkich przesłuchiwać przed sądem jeszcze raz, by uzyskać sprawiedliwy wyrok. Dlatego mogę powiedzieć, że te zmiany służą temu, żeby wyprowadzić sądy z krainy absurdów i wprowadzić tę sprawiedliwość na drogi prowadzące szybko do rozstrzygnięcia sprawy – powiedział Zbigniew Ziobro.

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza rozwiązania wzorowane na nowoczesnych procedurach karnych z krajów europejskich.  Nowela kodeksu to roztropny kompromis uzgadniany przez ekspertów i osiągnięty na mocy wielu propozycji – zaznaczył szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Likwidujemy jałowe procedury i wprowadzamy rozwiązania, które szanują gwarancje procesowe oskarżonych, ale nie dają możliwości tak ostentacyjnego torpedowania spraw, jak to wielokrotnie widzieliśmy – dodał Zbigniew Ziobro.

RIRM

drukuj