fot. fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

J. Wiśniewska o zgodzie PE na uruchomienie art. 7 unijnego traktatu wobec Węgier: Parlament oderwał się od obywateli

Parlament Europejski wyraził zgodę na uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier. Za taką decyzją opowiedziało się 448 eurodeputowanych, przeciw było 197, a 48 wtrzymało się od głosu.

Tym samym europarlament wezwał państwa członkowskie do wszczęcia procedury określonej w art. 7 traktatu unijnego w celu tzw. przeciwdziałania zagrożeniu dla wartości leżących u podstaw Unii Europejskiej, do których należą: poszanowanie demokracji, praworządności i praw człowieka.

Jak podkreśla europoseł Jadwiga Wiśniewska z PiS, to czarna środa w Parlamencie Europejskim.

Mieliśmy dzisiaj dwa ważne głosowania. W obu przypadkach Parlament Europejski pokazał jak pogrożony jest w degrengoladzie. Głosowanie przeciwko tak naprawdę narodowi węgierskiemu, który w wyborach demokratycznych wyłonił rząd, jest dowodem na to, że Parlament Europejski już nie dryfuje tylko absolutnie oderwał się od obywateli, którzy w demokratycznych wyborach wyłaniają swoje rządy –  akcentuje Jadwiga Wiśniewska.

Parlament Europejski poparł też projekt dyrektywy o prawie autorskim dotyczącym internetu. Za projektem opowiedziało się 438 europosłów, przeciw było 226, a wstrzymało się od głosu 39.

Było to drugie podejście do projektu dyrektywy o prawie autorskim. Na początku lipca europosłowie odrzucili stanowisko komisji prawnej PE, teraz propozycja projektu uzyskała większość. Deputowani zgłosili ponad 250 poprawek.

RIRM

drukuj