Fot. Nasz Dziennik/Marek Borawski

„Iustitia” rozważa usunięcie sędziego, który przyjął nominację min. Ziobry

Stowarzyszenie „Iustitia” rozważa usunięcie sędziego, który przyjął nominację od ministra Zbigniewa Ziobry. Chodzi o Dariusza Drajewicza. Sędzia został powołany na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie.

Podstawą wyciągniecie konsekwencji wobec sędziego ma być złamanie celów działania stowarzyszenia. O sprawie poinformował sędzia Bartłomiej Przymusiński z zarządu organizacji.

Poseł Andrzej Matusiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, ocenia, że zapowiedzi członków „Iustiti” nie mają żadnych podstaw prawnych.

Uważam, że to jest przejaw – przynajmniej ze strony części środowiska sędziowskiego – żeby zachować status quo, żeby nie było tej reformy. Przepisy ustawy o ustroju sądów powszechnych obowiązują. Sędziowie powinni przestrzegać prawa. Sędzia, członek stowarzyszenia, który przyjmuje stanowisko wiceprezesa sądu, żeby to była podstawa do jego wykluczenia; jakimkolwiek zapisom naruszenia zasad współżycia społecznego tutaj absolutnie się nie sprzeniewierzył – bo w niektórych statutach są takie zapisy – że to może być podstawą do wykluczenia – permanentne naruszanie zasad współżycia społecznego. Nie wiem czym się będą kierować ci, którzy będą wnioskować o wykluczenie tego sędziego komentuje Andrzej Matusiewicz.

W środę ujawniono, że Joanna Bitner, członek „Iustiti”, została powołana przez ministra Zbigniewa Ziobrę na nowego prezesa Sądu Okręgowego.

Prokurator Generalny na podstawie przepisów przejściowych nowej ustawy o sądach, odwołał również trzech wiceprezesów Sądów Okręgowych. Nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych weszła w życie 12 sierpnia.

RIRM

drukuj