PAP/Stach Leszczyński

Min. Ziobro: Przygotujemy projekt ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych

Na kanwie awarii przepompowni w Gdańsku zdecydowaliśmy się przygotować projekt ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych; chcemy, aby w Polsce był mechanizm pozwalający nakładać na firmy wysokie kary finansowe – powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W ubiegłym tygodniu uległy zalaniu i przestały działać silniki w Przepompowni Ścieków Ołowianka, odprowadzającej nieczystości z dużej części Gdańska. Ścieki skierowano do Motławy i Zatoki Gdańskiej.

„Na kanwie tej sprawy, rodzi się po raz kolejny wniosek, że jest bardzo potrzebne w Polsce powołanie odrębnej, skutecznej ścieżki pociągnięcia do odpowiedzialności karnej bytów, podmiotów prawnych, które zarabiają ogromne pieniądze, a z reguły, niezależnie jak ta sprawa (awarii przepompowni) się zakończy, nie ponosi z tego tytułu żadnych realnych konsekwencji” – mówił Zbigniew Ziobro w piątek na konferencji prasowej.

Poinformował, że resort sprawiedliwości zdecydował się przygotować projekt ustawy „o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych”.

„Chcemy, aby w Polsce był mechanizm pozwalający takie firmy pociągać do odpowiedzialności i pozwalał nakładać na nie bardzo wysokie kary finansowe” – oświadczył Prokurator Generalny.

Minister przekonywał, że takie rozwiązania funkcjonują już w innych krajach na świecie.

PAP/RIRM

drukuj