fot. flickr.com

Minister W. Bańka zapowiada zmiany legislacyjne ułatwiające walkę z pseudokibicami

Minister sportu i turystki Witold Bańka na antenie Polsat News zapowiedział zmiany legislacyjne, które ułatwią walkę z pseudokibicami. „Jest już zespół roboczy, który pracuje nad odpowiednimi rozwiązaniami” – zdradził.

„To najwyższy czas, żeby podjąć zdecydowane działania, także w wymiarze legislacyjnym, które dadzą odpowiednie narzędzia policji do tego, aby takie patologiczne sytuacje efektywniej zwalczać” – podkreślił Witold Bańka.

W maju pseudokibice dali o sobie znać najpierw przy okazji finału piłkarskiego Pucharu Polski na PGE Narodowym w Warszawie, kiedy z powodu odpalonych rac spotkanie zostało przerwane.

W atmosferze skandalu natomiast zmagania zakończyła w niedzielę ekstraklasa. W końcówce meczu Lech Poznań – Legia Warszawa, przy stanie 2:0 dla gości, kilkudziesięciu sympatyków Lecha wtargnęło na boisku. Błyskawicznie do akcji wkroczyło ok. 200 policjantów, którzy przegonili chuliganów z powrotem na sektor i opanowali sytuację.

Sytuacja na stadionie była jednak nadal napięta, a wojewoda wielkopolski oraz delegat PZPN podjęli decyzję o przerwaniu spotkania. Komisja Ligi Ekstraklasy SA przyznała gościom walkower 3:0, co oznaczało, że zdobyli mistrzostwo kraju.

„Takie incydenty zabijają ducha sportu. Jest już zespół roboczy, który pracuje nad odpowiednimi rozwiązaniami” – powiedział minister.

Znowelizowana ma zostać ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Konkretne pomysły będą przedstawione „niebawem”. Witold Bańka zwrócił również uwagę na to, że poprawie powinna ulec współpraca na linii organizator meczu – policja.

„Jest wola dużo ściślejszej współpracy tych stron, aby do tego rodzaju zjawisk nie dochodziło” – podkreślił.

RIRM

drukuj