PAP/Leszek Szymański

Min. Z. Ziobro: Polska domaga się równego traktowania w Unii Europejskiej

Polska nie zgodzi się na nierówne traktowanie w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości – podkreślił minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro spotkał się dziś w Warszawie z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości.

Do Polski przybył dziś unijny komisarz ds. sprawiedliwości, Didier Reynders, który spotkał się m.in. z ministrem sprawiedliwości, Zbigniewem Ziobro. Unijny komisarz otrzymał w prezencie symboliczne obrazy zniszczonej przez Niemców Warszawy tuż po Powstaniu Warszawskim.

Jak mówił szef resortu sprawiedliwości, pokazują one, jak ważny jest szacunek między narodami i ich równe traktowanie, także w UE.

– To, co tu widzimy, pokazuje, że nie szanowano zasady, iż narody i państwa są sobie równe, wzajemnie szanują siebie i swoją różnorodność. Polacy przystąpili do UE jako struktury, która gwarantuje równość i wzajemny szacunek pomiędzy narodami. W takim duchu chcielibyśmy prowadzić naszą rozmowę – powiedział Zbigniew Ziobro.

Do tej pory brakowało szacunku do poszanowania naszej suwerenności. Polska jest bardzo mocno krytykowana przez unijnych decydentów za przeprowadzenie reformy wymiaru sprawiedliwości. Podczas spotkania z unijnym komisarzem zostały omówione zarówno zbliżone stanowiska, jak i rozbieżności między stanowiskiem Ministerstwa Sprawiedliwości a Komisji Europejskiej. Główna rozbieżność – jak podkreślał Prokurator Generalny – dotyczyła praworządności i równości.

– Polska nie zgodzi się, by jednym państwom wolno było wprowadzać zmiany w sądownictwie, a inne państwa były tego pozbawione, bo tak chce jakiś urzędnik z Komisji Europejskiej, że Niemcom wolno, a Polakom nie wolno – wskazał Zbigniew Ziobro.

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości usłyszał dziś od przedstawiciela polskiego rządu, że sądem ostatniego słowa jest polski Trybunał Konstytucyjny. Zbigniew Ziobro przywołał w tym kontekście przykłady orzeczeń Trybunałów Konstytucyjnych innych państw, które przedstawiają podobne stanowisko.

TV Trwam News

drukuj