fot. pixabay.com

Min. Z. Ziobro złoży wniosek do TK w sprawie decyzji dot. zmiany unijnego systemu handlu emisjami CO2

Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro, zapowiedział wniosek do TK ws. decyzji dotyczącej zmiany unijnego systemu handlu emisjami CO2. Minister sprawiedliwości chce sprawdzenia, czy tryb przyjęcia decyzji przez premierów Donalda Tuska i Ewę Kopacz nie naruszył przepisów ustawy zasadniczej.

Wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta, odnosząc się do planów Prokuratora Generalnego, przypomniał, że szefowie rządów PO-PSL zgodzili się na rozpoczęcie w latach 2019-2020 drastycznych podwyżek cen za certyfikaty do emisji CO2.

Wynikało to z dopuszczenia firm inwestycyjnych do systemu oraz z możliwości sterowania podażą certyfikatów przez KE – wyjaśnił Sebastian Kaleta. Wiceszef resortu sprawiedliwości podkreślił, że efekty zmian unijnego systemu widzimy obecnie.

– 60 proc. ceny prądu w Polsce dla konsumentów to jest paraunijny podatek, który można wprost nazwać podatkiem Tuska i Kopacz, bo to była ich decyzja. Nad czym się zastanawiamy w Ministerstwie Sprawiedliwości i pan Zbigniew Ziobro jako Prokurator Generalny? Traktaty w sprawie swobody doboru źródeł energii przewidują w art. 192 jednomyślność. Dziwnym trafem w tym przypadku Polski pozbawiono jednomyślności. Na to zgodzili się Donald Tusk i Ewa Kopacz. Zgodzili się dokładnie na to, że Polska nie miała prawa weta w tej sprawie. Kolejny aspekt dotyczy tego, że w tej sprawie Polska – już po zmianie rządu – podjęła działania procesowe. Świętej pamięci pan prof. Jan Szyszko podjął prace, żeby zaskarżyć decyzje do TSUE. Oczywiście po kilku latach TSUE uznało, że oczywiście jednomyślność nie działa. Fundamentalnie się z tym nie zgadzamy – powiedział Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

Wiceminister Sebastian Kalata wskazał, że orzeczenie TSUE może też na przyszłość pozbawić Polskę prawa weta w przypadku wdrożenia np. pakietu zaostrzającego cele klimatyczne Fit for 55. W ocenie wiceszefa resortu wniosek Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego będzie m.in. elementem obrony Polski przed unijnym planem.

Prokurator Generalny na łamach tygodnika „Gazeta Polska” wskazał także na konieczność radykalnego zreformowania systemu handlu emisjami. Jeśli Unia nie będzie tego chciała, powinniśmy go zawiesić – dodał.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl