fot. PAP/Marcin Bielecki

[TYLKO U NAS] E. Kosmal: Rolnicy są w bardzo trudnej i dramatycznej sytuacji. Brak rozwiązań prawnych ze strony ministerstwa zmusiło ich do podjęcia akcji protestacyjnej na terenie woj. zachodniopomorskiego

Województwo zachodniopomorskie od kilku lat dotyka klęska suszy. Sytuacja jest bardzo trudna i dramatyczna, ponieważ rząd zmienił zasady określania suszy i od dwóch lat nie uwzględnia wszystkich czynników. Rolnicy praktycznie zostali pozbawieni pomocy suszowej, a mają oni do spłaty kredyty klęskowe – powiedział Edward Kosmal, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” woj. zachodniopomorskiego, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Gospodarze w województwie zachodniopomorskim rozpoczęli protest. W każdym powiecie na drogi wyjeżdża około 50 maszyn rolniczych. Organizatorzy zapowiadają, że będą manifestować do skutku, nie wykluczają także zaostrzenia formy protestów.

Gospodarze skarżą się na dramatyczną sytuację w rolnictwie wywołaną m.in. przez wieloletnią suszę, a także drożejące nawozy i energię. Dlatego postulują zmiany w szacowaniu skutków tego żywiołu. Chcą także przyjęcia tarczy antykryzysowej dla rolnictwa, która złagodzi skutki kryzysu wywołanego COVID-19.

– Jeżeli rząd podejmuje decyzję, że będzie wyrównywał dopłaty do poziomu nawet większych niż są w Unii Europejskiej, ale będą dotyczyły tylko małych gospodarstw do 30 ha, to zaczyna dzielić gospodarstwa. Tutaj nie powinno być takich podziałów. Również wprowadzenie Zielonego Ładu dotyczy wyłącznie tych większych gospodarstw powyżej 50 ha i tutaj dodatkowo będzie się obciążało rolników nowymi zobowiązaniami, bez pokrycia kosztów – wskazał gość Radia Maryja.

Jak zaznacza przewodniczący Edward Kosmal, rozmowy z ministerstwem nie przynoszą żadnych rezultatów.

– Odbyło się 12 spotkań jednak bez żadnego rezultatu. Za czasów Jana Ardanowskiego przygotowaliśmy jeszcze bardzo dobre rozwiązania, które mogłyby rolnikom pomóc w tak bardzo trudnej sytuacji, bez narażania skarbu państwa na dodatkowe koszty. Niestety po jego wystąpieniu, wszystkie działania zostały zaniechane – podkreślił przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” woj. zachodniopomorskiego.

Wraz z nową innowacyjnością pojawia się również problem dotyczący udzielania kredytów przez banki. Jak zaznacza gość „Aktualności Dnia”, banki spółdzielcze są za małe, aby finansowały tak duże inwestycje.

– Domagamy się, żeby rząd polski podjął decyzję o wykupieniu przynajmniej dawnego banku BGŻ, który był bardzo dobrym bankiem, który finansował inwestycje. Roszczenia komorników spowodowały, że banki wycofują się z udzielania kredytów rolnikom. Jest to ogromne niebezpieczeństwo. Rolnicy nie posiadają własnych środków na zakup nawozów, a z drugiej strony brak zlitowania ze strony banku spowoduje, że rolnicy będą w bardzo trudnej sytuacji – powiedział Edward Kosmal.

Gość Radia Maryja wskazał również, że rolnicy mają ogromny problem ze spłatą kredytów.

– Mamy po 3 kredyty suszowe. Są to dość duże kredyty. Zaproponowaliśmy ministrowi, żeby zobowiązania wobec banku zrestrukturyzować, czyli rozłożyć nie na 3, tylko wydłużyć przynajmniej na 8 lat – podkreślił przewodniczący.

– Mamy też ogromny problem, bo ustawa z 2011, która mówiła, że jedynym rozwiązaniem dystrybucji gruntów była jej sprzedaż. Zmuszono rolników do wykupu, grożąc, że nie przedłuży się dzierżawy. (…) To było przyczyną naszych protestów w 2012 roku – dodał.

Całą rozmowę z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl