Z. Ziobro: Wiele rozwiązań prawnych w Polsce powstało w oparciu o doświadczenie innych krajów Europy

Wiele rozwiązań prawnych w Polsce powstało w oparciu o doświadczenie innych krajów Europy – mówił dziś w Krakowie Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Wśród nich prokurator generalny wymienił system elektronicznego monitoringu przestępców, konfiskatę rozszerzoną i uszczelnienie VAT. Szef resortu sprawiedliwości bierze udział w Forum Prawo dla Rozwoju, które odbywa się w stolicy małopolski.

Na obrady przybyli prawnicy, naukowcy, politycy i przedstawiciele organizacji pozarządowych z całej Europy, m.in. ministrowie sprawiedliwości Chorwacji, Rumunii i Estonii.

Uczestnicy forum dyskutują o rozwiązaniach prawnych, które służą do walki z przestępczością oraz stanowią podstawę rozwoju państwa i gospodarki.

Warto korzystać z cudzej wiedzy i wspólnie tworzyć skuteczne narzędzia – wskazał w Krakowie minister Zbigniew Ziobro.

– Te zmiany nie byłyby tak efektywne i skuteczne w różnych obszarach, gdyby nie ścisła współpraca międzynarodowa. I to nie tylko na szczeblu unijnym, która jest naturalna dla nas jako kraju będącego członkiem Unii Europejskiej, ale też bardziej bilateralna, bezpośrednia współpraca z poszczególnymi krajami, które w określonych obszarach prawa są liderami rozwiązań, od których warto pomysły, rozwiązania nie tyle wprost kopiować, ale podpatrywać, podglądać w dobrym tego słowa znaczeniu, a następnie uczyć się i przenosić na grunt naszego porządku prawnego, naszej kultury prawnej – wyjaśnił Zbigniew Ziobro.

Międzynarodowe Forum Prawo dla Rozwoju w Krakowie zakończy się jutro. Spotkanie odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl