NIK przygotowuje raport ws. nadzoru nad GetBack

Na przełomie maja i czerwca tego roku Najwyższa Izba Kontroli opublikuje raport w sprawie nadzoru nad GetBack – powiedział Artiom Bujan, prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack. Członkowie stowarzyszenia spotkali się w czwartek z wiceprezesem Najwyższej Izby Kontroli Wojciechem Kutyłą. 

Izba zakończyła już kontrolę instytucji, które sprawowały piecze nad GetBack. Chodzi m.in. o Komisję Nadzoru Finansowego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy Rzecznika Finansowego. Kontrola odbyła się na zlecenia premiera Mateusza Morawieckiego.

Poszkodowani w aferze GetBack chcieli się dowiedzieć podczas spotkania, która z tych instytucji pozwoliła de facto na okradanie Polaków. Izba nie przedstawiła na razie konkluzji zawartych w raporcie.

Artiom Bujan podkreśla, że poszkodowanym zależy na pokazaniu prawdy.

– Ktoś musiał po prostu popełnić szereg uchybień w nadzorze nad tym rynkiem finansowym, że społeczeństwu w bezczelny sposób zostały te środki  odebrane. […]Czekamy po prostu na prawdę, którą mamy nadzieję niedługo NIK przedstawi w swoim raporcie – akcentuje przewodniczący Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack.

Afera GetBack wybuchła w kwietniu ubiegłego roku. Poszkodowani w niej nabywali obligacje, nieświadomi ryzyka, ulegając manipulacjom banków i maklerów.

Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack szacuje, że w wyniku afery obligatariusze – osoby fizyczne – stracili w skali kraju ponad 2 mld zł. O pomoc w odzyskaniu tych środków poszkodowani zwracają się też do rządu i prokuratury.

RIRM

drukuj