Raport NIK: doprowadzono do rozgrabienia majątku FWP

Bierność kolejnych rządów doprowadziła do rozgrabienia potężnego majątku dawnego Funduszu Wczasów Pracowniczych – poinformowała w raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

W 1997 roku na mienie Funduszu Wczasów Pracowniczych warte 104 mln zł składały się domy wczasowe, hotele i grunty w znanych kurortach. Wszystko przejęło Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, które powołało spółkę o nazwie Fundusz Wczasów Pracowniczych. Od tego czasu z mienia pozostało jedynie 15 procent jego pierwotnego stanu.

Choć w 1998 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że oddanie majątku tylko jednemu związkowi jest niesprawiedliwe i polecił uregulować sprawę, ustawę wykonującą wyrok przyjęto dopiero w 2015 roku.

Prezes NIK-u podkreśla, że kolejni ministrowie skarbu do 2014 roku nie doprowadzili do realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, narażając związki na stratę.

W ciągu osiemnastu lat działalności gospodarczej FWP Sp. z o.o. doszło do znaczącego zmniejszenia ilościowego majątku byłego Funduszu. W momencie przekazania tego majątku ze Skarbu Państwa do Spółki przekazano niemal trzysta nieruchomości. Dzisiaj zostało ich nieco ponad czterdzieści. W tym czasie nieruchomości sprzedawano, a uzyskiwane dochody w dużej części wykorzystywano na wypłatę milionowych dywidend pomimo tego, że spółka nie uzyskiwała w tym czasie dodatniego wyniku finansowego na podstawowej działalności – poinformował Krzysztof Kwiatkowski.

Piotr Duda, szef „Solidarności”, wskazuje, że trwa audyt mający zbadać skalę nadużyć w kwestii FWP. W Styczniu „S”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych przejęły Fundusz. Wymieniono już jego zarząd oraz radę nadzorczą.

RIRM

drukuj