fot. PAP/Marcin Obara

Trwają przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego

Trwają przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego. Rząd przygotował specjalne wytyczne sanitarne i materiały informacyjne dla dyrektorów szkół. Do placówek trafią też płyny do dezynfekcji, maseczki i termometry.

Już w najbliższy wtorek w polskich szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek.

– Trwają przygotowania do tego, aby dzieci bezpiecznie wróciły do szkół – mówił minister Dariusz Piontkowski.

Założenie jest takie, że uczniowie normalnie pójdą do szkół. Jedynie tam, gdzie występuję większa ilość zachorowań, dyrektorzy szkół – po uzgodnieniu z inspekcją sanitarną i organem prowadzącym daną szkołę – będą mogli organizować zajęcie w innej formie.

– Młodzież, dzieci nie są takim łatwym ogniwem przenoszenia choroby i w związku z tym przytłaczająca większość krajów Unii Europejskiej zdecydowała się na podobne rozwiązania jak w Polsce – powiedział szef resortu edukacji narodowej.

Te rozwiązania to dwa warianty prowadzenia zajęć.

– Albo wariant mieszany, gdzie część uczniów funkcjonuje w stacjonarnym trybie nauczania lub wariant zdalny, gdzie cała szkoła przechodzi na kształcenie na odległość – wskazał Dariusz Piontkowski.

Opcji prowadzenia zajęć w tzw. trybie mieszanym jest wiele.

– Można wyobrazić sobie, że uczniowie z młodszych klas pracują w trybie stacjonarnym, uczniowie klas starszych przechodzą na tydzień lub dwa na tryb zdalny – zaakcentował minister edukacji narodowej.

Kolejna opcja to podzielenie klas na dwie grupy. Pierwsza z nich uczyłaby się w trybie stacjonarnym, a druga w trybie zdalnym. Po tygodniu nastąpiłaby zmiana. Można też wybrać wariant, że część klas przez dwa lub trzy dni uczestniczy w zającach stacjonarnych, a druga część uczy się zdalnie. Podobnie jak w poprzednim wariancie, po tygodniu następuje zmiana.

– Dzięki takiemu modelowi zmniejszamy ilość uczniów w szkołach, dajemy jednocześnie możliwość bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniami. Nie wprowadzamy jednego słusznego modelu, bo warunki materialne każdej ze szkół są nieco inne, jest inna liczba uczniów, pomieszczeń, którymi dysponuje placówka i to wpływa, jak dyrektor zorganizuje pracę swojej szkoły – podsumował minister Dariusz Piontkowski.

Rząd wspiera samorządy i dyrektorów szkół w zakupie środków sanitarnych. Po pomoc w postaci środków dezynfekujących i środków ochrony osobistej zgłosiło się już 19 tys. szkół. Do szkół trafi też 20 tys. termometrów bezdotykowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl