fot. PAP/Tomasz Gzell

Min. P. Czarnek: Odejście od kwarantanny z kontaktu zdecydowanie zmieni sytuację w szkołach

Odejście od tzw. kwarantanny z kontaktu zdecydowanie zmieni sytuację w szkołach, ułatwi pracę dyrektorów i funkcjonowanie placówek – stwierdził minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W środę szef MEiN poinformował, że uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych i młodzież ze szkół ponadpodstawowych wrócą do stacjonarnej nauki 21 lutego, czyli tydzień wcześniej niż pierwotnie planowano.

https://twitter.com/MEIN_GOV_PL/status/1491386202158739458

Od piątku 11 lutego zniesiono kwarantannę z kontaktu. Ministerstwo Zdrowia zaleca, by wiedząc o kontakcie z osobą chorą, monitorować swój stan zdrowia i przestrzegać zasad: noszenie maseczki, dezynfekcja rąk i zachowanie odpowiedniego dystansu. Osoby, które po kontakcie z osobą chorą będą czuły się gorzej, powinny zgłosić się na test.

O to, co spowodowało wcześniejszy powrót starszych dzieci do nauki w szkołach, minister był pytany w Sygnałach Dnia w Programie I Polskiego Radia.

„Widzimy wyraźnie kolejny już dzień, patrząc tydzień do tygodnia, że przypadki zakażeń są coraz rzadsze, choć nadal wynoszą ok. 40 tys. dziennie, ale nie 80, 100 czy 300 tys. jak straszono czy przewidywano. Wydaje się, że piąta fala odchodzi od nas i to jest moment, by podjąć decyzję o szybszym powrocie do szkół tych roczników, które są na nauce zdalnej” – stwierdził Czarnek.

Nawiązując do zmian obowiązujących od piątku – zlikwidowania kwarantanny z kontaktu – szef MEiN stwierdził, że wpłyną one na sytuację w oświacie.

„Mieliśmy sytuacje, w której kwarantanna z kontaktu rzeczywiście była uciążliwa dla dyrektorów szkół, nauczycieli, dzieci i rodziców, bo wystarczył przypadek czy dwa przypadki koronawirusa w klasie i cała była na kwarantannie i zdalnej nauce” – wskazał minister.

https://twitter.com/RadiowaJedynka/status/1492045372797202432

„Odejście od kwarantanny z kontaktu zdecydowanie zmieni sytuację w szkołach, uprości tę sytuację, nie będzie już takich obciążeń sanitarnych i obowiązków sanitarnych, jakie były do tej pory” – dodał. Zaznaczył jednocześnie, że większość szkół pracowała normalnie w trybie stacjonarnym.

Ocenił, że „decyzja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o odejściu od kwarantanny z kontaktu spowoduje ułatwienie pracy dyrektorów szkół i szkół w ogóle”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl